Войти

Державна реєстрація прав із видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно, збудоване до 1992 р.

 

Відсутність документів, що посвідчують право власності на нерухоме майно, – розповсюджена проблема в Україні. Практичний інтерес становить реєстрація права власності на майно згідно з умовами нового порядку реєстрації права власності.

Державна реєстраційна служба України листом від 12.03.2013 р. № 95-06-15-13 роз’яснила, що при проведенні державної реєстрації прав із видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно, збудоване до 5 серпня 1992 р., документом, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта, є технічний паспорт на об’єкт нерухомого майна.

Аналогічна норма щодо порядку реєстрації права власності зазначена в інформаційному листі Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 р. № 24-753/0/4-13. Зокрема, при реєстрації для оформлення права власності об’єктів, що збудовані до 5 серпня 1992 р., тобто до прийняття постанови Кабінету міністрів України від 05.08.1992 р. № 449, якою встановлено порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, одним із необхідних документів є висновок про технічний стан будинку (будівлі), що складається Бюро технічної інвентаризації.

Тобто для реєстрації права власності на нерухоме майно має значення лише час його будівництва, а саме до 5 серпня 1992 р., оскільки відповідно до вимог Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань регулювання містобудівної діяльності» від 20.11.2012 р. № 5496 до Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» були внесені зміни, які продовжили дію п. 9 Розділу V «Прикінцеві положення» цього документа до 31.12.2013 р. Відповідні зміни передбачають спрощений порядок прийняття в експлуатацію з видачею декларації про готовність об'єкта до експлуатації для індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, збудованих у період з 5 серпня 1992 р. до 12 березня 2011 р.

Порядок оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна, щодо яких відсутні акти прийняття в експлуатацію, наведено в ДБН А3.1-3-94 «Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів» і в листі Державного комітету України з будівництва та архітектури від 23.03.1999 р. № 12/5-126.

З практичного погляду виникає питання про встановлення факту будівництва саме до 5 серпня 1992 р. Технічний паспорт, що виготовлений на підставі обстеження будівлі, містить розділ, у якому зазначається дата будівництва відповідної частини будівлі. В «Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна», затвердженій наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 р. № 127, ідеться про встановлення року побудови об’єкта при визначенні його вартості.

Якщо є технічний паспорт на нерухоме майно, у якому зазначено рік будівництва, то жодних проблем із реєстрацією права власності не виникне. В іншому разі, якщо жодних документів, що посвідчують рік побудови об’єкта нерухомого майна, немає, при проведенні інвентаризації необхідно встановити рік будівництва.

Спір про дату будівництва може бути вирішений виключно в судовому порядку. Цікаво, що експертні дослідження для встановлення дати будівництва споруди, наприклад, Харківським науково-дослідним інститутом ім. засл. проф. M. С. Бокаріуса не проводяться, оскільки прямих методів, що дозволяють встановити рік будівництва споруди, немає.

У зв’язку із цим при зверненні до суду із позовом про встановлення року будівництва споруди доказова база формується з показів свідків, будь-яких документів, що посвідчують купівлю будівельних матеріалів, і договорів на виконання будівельних робіт.

Чумак Роман

украины права года которые суд собственности право является статьи лица случае ст регистрации то прав суда государственной компании их быть порядке соответствии документов может закона также гк лиц имущество деятельности имущества договора который согласно части только услуги есть которое законом земельного лицо относительно решения время дела со других основании украине могут дел та чумак имеет роман же следует государственного том этом юридической первой юридического либо услуг такого ее решение получения работы того регистрация україни юрист кодекса получение производства недвижимое связи срок праве таких во которых гражданского действия этого судом которая он участка необходимо когда лет наследства должны документы договор срока юристы упк будет было которого гпк закон должен частности дома между более уголовного признании средств вопросам территории юридических адвокат такой заявления органов вреда проведения предприятия лицом требования разрешения оформления судебного статья сфере законодательства нашей вопрос арес рассмотрения они статьей отношении инстанции государства можно кроме ответственности заявление граждан действий лицензии порядок
Thursday the 23rd. Joomla Template Creator. © Юридическая компания "АРЕС". Все права защищены. Использование материалов и новостей сайта разрешается при условии ссылки на www.areslex.com. Обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка в любом абзаце на цитируемую статью или новость.