Перш за все треба зазначити, що майно, яке успадковується спадкоємцем, держава відносить до категорії доходів фізичних осіб. Тобто, отримання спадку підлягає під ознаки об’єкту оподаткування на доходи з фізичних осіб, та регулюється розділом IV Податкового кодексу України.

З цього випливає, що при успадкуванні майна спадкоємцям треба сплатити податок до бюджету України. Ставка податку складає 5% бази оподаткування щодо доходу, у даному випадку доходу отриманому платником податку в результаті прийняття спадщини, що розраховується з вартості об’єкта наслідування.

Але найважливіше те, що унаслідування спадщини дітьми, у тому числі усиновленими, після батьків оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб від будь-якого об’єкта наслідування. Власне це положення відноситься й до інших членів сім’ї І-го ступеня споріднення, а саме до батьків та іншого з подружжя.

Нагадуємо, що об’єктами спадщини можуть виступати: об’єкти нерухомого майна, об’єкти рухомого майна, зокрема будь-який транспортний засіб, інші види рухомого майна, готівка або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, об'єкти комерційної власності, сума страхового відшкодування (страхових виплат) за страховими договорами, а також сума, що зберігається відповідно на пенсійному депозитному рахунку, накопичувальному пенсійному рахунку, індивідуальному пенсійному рахунку спадкодавця . Також за нульовою ставкою оподатковується рухоме та нерухоме майно, готівка та кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, якщо вони успадковуються особою, що є інвалідом І групи, особою, що має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Щодо дітей-інвалідів, то вартість власності, що ними успадковується також обчислюється за нульовою ставкою, але лише якщо об’єктом наслідування є рухоме чи нерухоме майно.

Фізична особа, у разі досягнення нею повноліття, втрачає статус дитини, дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, та у разі успадкування нею майна після виповнення 18 років сплачує податок від вартості об’єкта спадщини за загальним правилом.

Якщо ж майно успадковують від члена сім’ї ІІ-го ступеня споріднення, а це всі інші члени сім’ї крім тих, що належать до І-го ступеня, то податок на доходи фізичних осіб сплачується за ставкою 5% від вартості успадкованого. У разі коли однією зі сторін – спадкоємцем чи спадкодавцем є особа-нерезидент, то податкова ставка збільшується до 15%.

Дохід від успадкованого майна у межах, що підлягає оподаткуванню, відображується в річній податковій декларації, крім випадків, коли спадкоємцем є нерезидент, у цьому разі нотаріус видасть свідоцтво про право на спадщину лише за наявності відповідного документа, що підтверджує сплату спадкоємцем належного розміру коштів податку. Також виключенням є випадки, коли спадкоємець отримав у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також коли спадкоємці-резиденти сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини.

Відповідальність за сплату податку на доходи фізичних осіб до бюджету, лежить на спадкоємцях, що отримали спадщину.

Майно, що успадковується може бути отримане з джерел їх походження як з території України, її континентальному шельфі у виключній (морській) економічній зоні, так і з джерел за її межами.

Олеся Ластович

skype

© Юридическая компания "АРЕС". Все права защищены. Использование материалов и новостей сайта разрешается при условии ссылки на www.areslex.com. Обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка в любом абзаце на цитируемую статью или новость.