Відсутність документів, що посвідчують право власності на нерухоме майно, – розповсюджена проблема в Україні. Практичний інтерес становить реєстрація права власності на майно згідно з умовами нового порядку реєстрації права власності.

Державна реєстраційна служба України листом від 12.03.2013 р. № 95-06-15-13 роз’яснила, що при проведенні державної реєстрації прав із видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно, збудоване до 5 серпня 1992 р., документом, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта, є технічний паспорт на об’єкт нерухомого майна.

Аналогічна норма щодо порядку реєстрації права власності зазначена в інформаційному листі Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 р. № 24-753/0/4-13. Зокрема, при реєстрації для оформлення права власності об’єктів, що збудовані до 5 серпня 1992 р., тобто до прийняття постанови Кабінету міністрів України від 05.08.1992 р. № 449, якою встановлено порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, одним із необхідних документів є висновок про технічний стан будинку (будівлі), що складається Бюро технічної інвентаризації.

Тобто для реєстрації права власності на нерухоме майно має значення лише час його будівництва, а саме до 5 серпня 1992 р., оскільки відповідно до вимог Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань регулювання містобудівної діяльності» від 20.11.2012 р. № 5496 до Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» були внесені зміни, які продовжили дію п. 9 Розділу V «Прикінцеві положення» цього документа до 31.12.2013 р. Відповідні зміни передбачають спрощений порядок прийняття в експлуатацію з видачею декларації про готовність об'єкта до експлуатації для індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, збудованих у період з 5 серпня 1992 р. до 12 березня 2011 р.

Порядок оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна, щодо яких відсутні акти прийняття в експлуатацію, наведено в ДБН А3.1-3-94 «Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів» і в листі Державного комітету України з будівництва та архітектури від 23.03.1999 р. № 12/5-126.

З практичного погляду виникає питання про встановлення факту будівництва саме до 5 серпня 1992 р. Технічний паспорт, що виготовлений на підставі обстеження будівлі, містить розділ, у якому зазначається дата будівництва відповідної частини будівлі. В «Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна», затвердженій наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 р. № 127, ідеться про встановлення року побудови об’єкта при визначенні його вартості.

Якщо є технічний паспорт на нерухоме майно, у якому зазначено рік будівництва, то жодних проблем із реєстрацією права власності не виникне. В іншому разі, якщо жодних документів, що посвідчують рік побудови об’єкта нерухомого майна, немає, при проведенні інвентаризації необхідно встановити рік будівництва.

Спір про дату будівництва може бути вирішений виключно в судовому порядку. Цікаво, що експертні дослідження для встановлення дати будівництва споруди, наприклад, Харківським науково-дослідним інститутом ім. засл. проф. M. С. Бокаріуса не проводяться, оскільки прямих методів, що дозволяють встановити рік будівництва споруди, немає.

У зв’язку із цим при зверненні до суду із позовом про встановлення року будівництва споруди доказова база формується з показів свідків, будь-яких документів, що посвідчують купівлю будівельних матеріалів, і договорів на виконання будівельних робіт.

Чумак Роман

skype

© Юридическая компания "АРЕС". Все права защищены. Использование материалов и новостей сайта разрешается при условии ссылки на www.areslex.com. Обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка в любом абзаце на цитируемую статью или новость.