Питанню сплати судового збору у господарському судочинстві приділено багато уваги.

Вищий господарський суд неодноразово розглядав питання щодо правильності обчислення та сплати судового збору за подачу позовних заяв до господарського суду.

Зокрема, Вищий господарський суд України в інформаційному листі від 23.05.2012 № 01-06/704/2012 «Про деякі питання практики застосування Закону України "Про судовий збір" проаналізував питання сплати судового збору, якщо в одній позовній заяві об’єднуються кілька вимог немайнового характеру. Якщо в позовній заяві об'єднано дві або більше вимог немайнового характеру, зв'язаних між собою підставою виникнення (стаття 58 ГПК), судовий збір сплачується як за подання однієї заяви немайнового характеру.

Таким чином, керуючись позицією, що викладена у інформаційному листі, повернення позовних заяв на підставі п. 4 ст. 63 ГПК України у випадку, коли в позовній заяві об’єднано дві або більше вимог немайнового характеру, пов’язаних між собою підставами виникнення і сплати судового збору є не правомірним.

У 2013 році Вищий господарський суд України змінив свою точку зору щодо питання сплати судового збору. Згідно п. 2.11 Постанови пленуму ВГСУ "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу", якщо в позовній заяві об'єднано дві або більше вимог немайнового характеру, пов'язаних між собою підставами виникнення або поданими доказами, судовий збір сплачується окремо з кожної з таких вимог.

Зміна правової позиції Вищого господарського суду  у частині обчислення ставки судового збору за подання позовної заяви у якій об'єднаного декілька вимог не майнового характеру, на мою думку,  суперечить взагалі поняттю судового збору, оскільки у відповідності до ст. 3 Закону України «Про судовий збір » об’єктами справляння судового збору є подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Стаття 4 Закону України «Про судовий збір» визначає ставку судового збору не за вимогу немайнового характеру, а за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру. Враховуючи приписи статті 8 ГПК України, що дають право в позовній заяві об’єднати кілька вимог, зв’язаних між собою підставою виникнення або подання доказами, слід звернути увагу, що діючим законодавством не передбачено справляння судового збору окремо за вимогу не майнового характеру.
 
Безумовно, зміна правової позиції Вищого господарського суду України направлено виключно на збільшення фінансового забезпечення судової системи, що в свою чергу призвело до збільшення судових витрат сторін по справі.

Чумак Роман Васильович

© Юридическая компания "АРЕС". Все права защищены. Использование материалов и новостей сайта разрешается при условии ссылки на www.areslex.com. Обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка в любом абзаце на цитируемую статью или новость.