Специфіка розвитку юридичного ринку в України полягає в поступовому трансформуванню діяльності юридичних фірм, юристів та адвокатів із суто професійної діяльності у діяльність із ведення саме юридичного бізнесу.

Безумовно, юридичний бізнес, як і інші види підприємницької діяльності, має загальні риси та має свої конкретні особливості.

Розвиток юридичної професії стимулює розвиток юридичного бізнесу взагалі. Особливо показово це можно відмітити у зростанні юридичних фірм і поступовому витісненню одноособової діяльності юристів та адвокатів.

Концентрація діяльності юристів та адвокатів шляхом їх об'єднання  має свої переваги, оскільки об'єднуючись між собою, юристи та адвокати мають можливість сконцентрувати та об'єднати свої зусилля – матеріальні, професійні та інші. У зв'язку із цим досить логічно виглядає ринок юридичних послуг України, а саме переважну більшість замовлень на юридичному ринку виконують великі юридичні компанії, що зосереджені, як правило у місті Києві.

Якщо аналізувати діяльність юридичних фірм в регіонах, то слід сказати, що така діяльність має свої особливості. Зокрема,юридичному ринку регіонів України притаманні риси відсутності вузької спеціалізації компанії, значно нижчі бюджети та відсутність, як правило, почасових ставок оплати взагалі.

Цікавим з точку зору аналізу є питання щодо конкурентного середовища в юридичному бізнесі. Звичайно, рівень конкуренції як на рівні регіонів так і на загальнодержавному рівні є дуже високий. Наявність конкурентного середовища, на мою думку, стимулює розвиток юридичного бізнесу. Наразі якість надаваних послуг має велике значення для фірм будь-якого рівня. На даний момент, відходить у минуле практика виконання загального обсягу того чи іншого замовлення найменш спеціалізованими юристами компанії, оскільки саме від якості послуг залежить конкретний результат, а як наслідок виконання конкретного завдання.
 
Процес залучення нових клієнтів до юридичної компанії або процес продажу юридичних послуг поступово уповільнюються, оскільки для більшості великих компаній має значення процес «утримання» вже існуючих клієнтів.

Відсутність стабільного розвитку економіки України суттєво впливає на розвиток юридичного ринку. Більшість юридичних компанії розвивають різні практики та залучають у свою команду спеціалістів із різних галузей права, оскільки не стабільна економічна ситуація впливає на «ротацію» більш витребуваних практик. Так одні практики,стають більш запитуваними клієнтами, а інші менш.

Підсумовуючи хочу сказати, що розвиток юридичного ринку залежить від розвитку економіки взагалі, а  тому лише сталий розвиток економіки та подолання негативних явищ в суспільному житті, як то корупція, наприклад, може стати поштовхом для розвитку юридичних послуг у нашій державі.

Юридичний ринок України і надалі буде показувати тенденцію до глобалізації «основних гравців» на ринку шляхом об'єднання компаній та концентрації основного об'єму надаваних послуг порівняно невеликою кількістю компаній.

Чумак Роман

© Юридическая компания "АРЕС". Все права защищены. Использование материалов и новостей сайта разрешается при условии ссылки на www.areslex.com. Обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка в любом абзаце на цитируемую статью или новость.