На практиці, трапляються випадки коли подача позову до суду спонукає боржника виконати своє грошове зобов’язання. Цілком зрозуміло, що боржник розуміючи безспірність заявлених вимог намагається мінімізувати або взагалі уникнути судових витрат.

Корисним з точки зору право застування є Постанова Пленуму Вищого господарського суду України № 2 від 21.02.2013 року «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України».

Частиною другою статті 49 ГПК передбачено, що в разі коли спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору. Зазначена норма виступає процесуальною санкцією, яка застосовується господарським судом незалежно від того, чи заявлялося відповідне клопотання заінтересованою стороною.

Тобто, задоволення позову боржником самостійно після позовної заяви не звільняє останнього від обов’язку сплати судового збору при умові, що несприятливі наслідки, що стали причиною для звернення до суду настали у результаті неправомірних винних дій особи, яка не вжила заходів до поновлення порушених нею прав і законних інтересів іншої особи (зокрема, ухилялася від задоволення її заснованих на законі вимог), що змусило останню звернутися за судовим захистом.

Необхідність повернення сплаченого судового збору досить часто є причиною для подальшого розгляду справи по суті навіть після усунення відповідачем всіх порушень (наприклад сплату боргу за договором), оскільки відмова від позову у порядку статті 80 ГПК не тягне за собою наслідків у вигляді повернення сплаченої суми судового збору.

Я завжди раджу не залишати питання щодо повернення судового збору вирішення суду та заявляти подавати відповідне клопотання або заяву про повернення сплаченої суми судового збору.

Роман Чумак

© Юридическая компания "АРЕС". Все права защищены. Использование материалов и новостей сайта разрешается при условии ссылки на www.areslex.com. Обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка в любом абзаце на цитируемую статью или новость.