Договір оренди нежитлового приміщення вважається укладеним, коли між сторонами досягнуто згоди з усіх істотних умов (ст. 638 ЦК України).

Вичерпного переліку умов, істотних для договорів оренди (найму), Цивільний кодекс України і Господарський кодекс України не містять. Однак за змістом статей 759 – 762 ЦК України слід дійти висновку, що істотними для даного виду договорів є умови про предмет договору, плату за користування майном та строк такого користування.

Не бажання сторін деталізовувати умови договору суто з практичної точки зору приводять до негативних наслідків.

Наприклад, укладаючи договір особливу увагу треба звернути увагу на наявність деталізованого порядку вручення повідомлень, листів та/або інших документів. Відсутність такого деталізованого порядку може привести до того, що, наприклад, повідомлення про дострокове розірвання договору, або лист з вимогою про підвищення розміру орендної плати буде вручене не уповноваженій особі одній із сторін. У рішенні Вищого господарського суду України від 23 липня 2013 року Справа № 17пд/5014/2532/2012 зазначено, що «Як зазначено позивачем, 10.09.2012р. останнім на адресу відповідача надіслана телеграма, в якій він додатково повідомив відповідача про дострокове розірвання договору оренди. Телеграму під розпис отримала громадянка Лузан К.В., яка поруч з підписом зазначила, що є юрисконсультом. Однак, вказана телеграма правомірно не прийнята судом першої інстанції в якості належного доказу повідомлення відповідача про розірвання договору, оскільки згідно письмових пояснень відповідача Лузан К.В. не є працівником Приватного підприємства "ТЕРРА", її ніхто не уповноважував на отримання телеграми, тому Приватне підприємство "ТЕРРА" телеграму не отримувало».

Особливу увагу слід приділити оперативно-господарським санкціям за можливі порушення однією із сторін умов договору та треба детально прописати порядок повернення орендованого майна.

Особливо цікавим є процедура повернення орендованого майна у тому випадку, коли Орендодавець ухиляється від підписання акту прийому –передачі орендованого майна та не приймає його. Орендатор, що має намір повернути орендоване майно та втратив до такого майна господарський інтерес внаслідок зволікання зі сторони Орендодавця буде змушений сплачувати орендну плату за час зволікання, або, навіть, Договір оренди може бути пролонгований на наступний строк.

Важливо дотримуватися умов договору у частині строків та порядку повернення орендованого майна і навіть у випадку якщо одна із Сторін ухиляється від повернення або отримання орендованого майна фіксувати так відмову усіма можливими засобами.

Чумак Роман

© Юридическая компания "АРЕС". Все права защищены. Использование материалов и новостей сайта разрешается при условии ссылки на www.areslex.com. Обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка в любом абзаце на цитируемую статью или новость.