Si vis pacem, para bellum (лат. «хочеш миру — готуйся до війни»).

Перш за все необхідно дати визначення поняття мобілізації в статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» дане визначення мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

На керівництво підприємства покладається обов’язок щодо виконання заходів обліку військово зобов’язаних осіб та осіб призовників, зазначені обов’язки визначені у Наказі Міністерства оборони України № 660 від 15.12.2010 року «Про затвердження Інструкції з організації ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях і навчальних закладах ». Крім того, роботодавець зобов’язаний інформувати про усіх військово зобов’язаних осіб та призовників прийнятих на роботу.

Проведення загальної мобілізації означає, що така мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується не лише національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних сил, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, а стосується усіх підприємств, установ і організацій.

Правовий режим надзвичайного стану автоматично означає особливий правовий режим функціонування органів державної влади, органів місцевого самоврядування, особливий режим роботи підприємств установ та організацій. У цьому зв’язку на керівництво підприємства покладається обов’язок контролю за станом мобілізаційної підготовки та рівнем мобілізаційної готовності у межах мобілізаційного завдання (замовлення). Безпосередній контроль за проведення таких заходів може здійснюватися керівником підприємства, установ і організацій, або іншою посадовою особою, що уповноважена керівництвом шляхом видання наказу про покладення обов’язків на конкретного працівника. Законодавством передбачене створення мобілізаційних підрозділів з покладенням на такі підрозділи обов’язків у межах мобілізаційних завдань.

До обов'язків кадрових служб підприємств відноситься:

  • забезпечення своєчасного прибуття працівників, які залучаються до виконання обов'язку щодо мобілізації у порядку, визначеному частинами третьою - п'ятою статті 22 цього Закону, на збірні пункти та до військових частин
  • ведення обліку військовозобов'язаних, резервістів і призовників із числа працюючих, здійснення заходів щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час і надавати звітність із цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку.

Безумовно, на керівництво підприємства, керівника відділу кадрів покладаються обов’язки щодо проведення тих чи інших завдань у межах мобілізаційного замовлення. Саме від конкретного мобілізаційного замовлення залежить і завдання кадрової служби підприємства.

Керуючий партнер Юридичної компанії "АРЕС" Чумак Роман.

skype

© Юридическая компания "АРЕС". Все права защищены. Использование материалов и новостей сайта разрешается при условии ссылки на www.areslex.com. Обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка в любом абзаце на цитируемую статью или новость.