Підставою для початок судового розгляду в Європейському суді з прав людини є подана заявником скарга встановленого зразка із обов’язковим дотриманням необхідних вимог.

1. Із 1 січня 2014 року Європейський суд з прав людини скасував процедуру попередньої скарги до Європейського суду з прав людини (далі по тексту – ЄСПЛ). З 2014 року скарга приймається за умови, якщо таку скаргу складено на офіційному бланку, цей бланк необхідно повністю заповнити, до скарги долучити копії всіх наявних у Заявника документів.

2. Подана скарга має бути оформлена із дотриманням вимог. Більш детально про вимоги до скарги ви можете ознайомитися в Інструкції із заповнення формуляра скарги.

Подана вами скарга повинна відповідати критеріям прийнятності. Зокрема:

– Суд розглядає лише ті скарги, в яких Заявник стверджує про порушення прав, що гарантовані Конвенцією або протоколами.

– Суд розглядає лише ті заяви, які спрямовані проти держави. Важливо: суд не розглядає заяв, що спрямовані проти приватних осіб або недержавних інституцій.

– Перед зверненням до ЄСПЛ Заявник зобов’язаний вичерпати всі внутрішні засоби юридичного захисту. Заявник має право звернутися до ЄСПЛ протягом 6 місяців з дати винесення остаточного рішення у справі.

Якою мовою звертатися до ЄСПЛ?

ЄСПЛ у своїй роботі використовує дві робочі мови – французьку й англійську. Слід зазначити, що офіційні мови ЄСПЛ використовуються у процесі розгляду скарг, а для подання скарги до суду можна використовувати будь-яку мову країн – членів Ради Європи. Таким чином, скарга проти України може бути подана не лише українською мовою, але й така скарга може бути подана з використанням зазначених мов: російська, англійська, французька, азербайджанська, албанська, вірменська, болгарська, боснійська, угорська, грецька, грузинська, датська, ірландська, ісландська, іспанська, італійська, каталанська, латиська, литовська, люксембурзька, македонська, мальтійська, молдавська, німецька, голландська, норвезька, польська, португальська, ретороманська, румунська, сербська, словацька, словенська, турецька, фінська, хорватська, чеська, шведська, естонська.

Чи потрібно платити мито за звернення до суду?

Сплату мита за подання заяви до ЄСПЛ не передбачено. Крім того, вся процедура розгляду скарг для Заявника є абсолютно безкоштовною. Заявник самостійно оплачує вартість поштового пересилання та послуги юриста або адвоката зі складання скарги до ЄСПЛ.

Де взяти формуляр звернення до ЄСПЛ?

Новий формуляр звернення до ЄСПЛ ви можете безкоштовно завантажити з офіційного сайту ЄСПЛ – формуляр заяви українською мовою: http://www.echr.coe.int/Pages/home.aspx?P=applicants/ukr&c=

Формуляр заяви російською мовою: http://www.echr.coe.int/Pages/home.aspx?p=applicants/rus&c=

Навіщо вам потрібен юрист?

Безумовно, Заявник, який подолав усі судові інстанції, як правило, досконало володіє специфікою своєї справи, знає матеріали справи й тому загалом може самостійно заповнити скаргу до ЄСПЛ.

Але в цьому найбільша помилка! Для цього існує низка причин.

Офіційна статистика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що Україна займає позиції лідера у статистиці поданої стосовно держави кількості скарг.

За даними Уповноваженого Верховної Ради з прав людини України 2013 року Євросуд у цілому розглянув 10 тисяч 330 заяв стосовно України. При цьому лише 2% цих заяв визнані прийнятними, тобто такими, які можуть бути розглянуті по суті. Відповідно, 98% заяв були визнані неприйнятними або вилучені з реєстру справ.

Завдання юриста – проаналізувати всі обставини справи й дати відповідь на питання про можливу прийнятність майбутньої заяви. Юрист якісно підготує заяву до ЄСПЛ.

Адреса суду

The Registrar

European Court of Human Rights

Council of Europe

F-67075 Strasbourg cedex

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.