Правовий зв’язок людини і держави, що виражається в сукупності їхніх взаємних прав, обов’язків і відповідальності, називають громадянством.

Чинне законодавство передбачає декілька підстав для набуття громадянства України:

 • за народженням;
 • за територіальним походженням;
 • у результаті прийняття до громадянства;
 • відновлення в громадянстві;
 • у результаті усиновлення;
 • встановлення над дитиною опіки чи піклування;
 • встановлення опіки над людиною, яку визнано недієздатною;
 • у зв’язку з перебуванням у громадянстві України батьків (одного з них або обох) дитини;
 • визнання батьківства або материнства.

В Україні, як відомо, діє принцип єдиного громадянства, який виключає можливість перебувати одночасно в українському громадянстві та громадянстві інших країн.

У більшості випадків іноземець або особа без громадянства можуть бути прийняті до громадянства України, якщо відповідатимуть шести умовам.

Перша – визнання та дотримання Конституції України та законів України.

Друга – не перебувати в громадянстві іншої країни (що підтверджується декларацією про відсутність іноземного громадянства) або відмовитися від нього (подається відповідне зобов’язання).

Третя – проживання на території України безперервно протягом 5 років. У той же час для деяких категорій іноземців зазначений строк може бути меншим або взагалі не поширюватися на них. Наприклад, ця умова не діє стосовно іноземця, який перебуває у шлюбі з громадянином України понад два роки. Для біженців та іноземців, які проходять службу в ЗСУ, термін перебування скорочується до трьох років.

Четверта – отримання дозволу на імміграцію. Цей пункт, як і попередній, також не поширюється на деяких осіб: а) біженців; б) осіб, які отримали притулок в Україні; в) осіб, що проходять службу в ЗСУ; г) осіб, які прибули до України на постійне проживання до набрання чинності Законом України «Про імміграцію» (до 7 серпня 2001 року).

П’ята – знання державної мови (української) на рівні, достатньому для спілкування. На людей із вадами слуху, мовлення й зору ця умова не поширюється.

Шоста – наявність джерел для існування або, простіше кажучи, заробітку.

Слід зазначити, що пункти 3-6 не діють стосовно осіб, які мають видатні заслуги перед Україною, які проходять службу в ЗСУ та нагороджені державною нагородою, прийняття до громадянства яких становить державний інтерес для України, а також громадянам, які отримали посвідку на тимчасове проживання у зв’язку з наданням допомоги підрозділам ЗСУ в АТО.

Факт відповідності всім умовам прийняття до громадянства ще не гарантує позитивного результату, тому що законодавець передбачив три підстави, через які іноземець в будь-якому випадку не буде прийнятий до громадянства. До них належать:

 • вчинення злочину проти людства або здійснення геноциду;
 • засудження в Україні за вчинення тяжкого/особливо тяжкого злочину;
 • вчинення на території іноземної держави злочину, який визнається тяжким / особливо тяжким за законодавством України.

На практиці процедура прийняття громадянства України є досить делікатною. До збирання документів і проходження всіх етапів потрібно поставитися дуже уважно й послідовно. Тому звернення до кваліфікованих юристів настійно рекомендується. Юридична компанія «АРЕС» надасть вам повний комплекс послуг із супроводу процедури отримання громадянства України.

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.