Будь-яка людина час від часу стикається із ситуацією укладення будь-якого договору. Найчастіше договір не потрібно складати самостійно, оскільки друга сторона вже подбала про це. Безумовно – це зручно, потрібен тільки підпис і все. Але, поспішаємо запевнити, цього недостатньо. Щоб не отримати кота в мішку, слід проаналізувати зміст документа, і в разі чого – внести корективи. Договір повинен відповідати інтересам і продавця, і покупця. Тому під час складання та погодження таких договорів необхідна обов’язково участь юриста.

Одним із найбільш поширених договорів, які укладають майже щодня, є договір купівлі-продажу нерухомості. Пропонуємо ознайомитися із деякими особливостями, на які необхідно звертати увагу перед тим, як підписувати подібні договори.

Купівля нерухомості, приміром квартири, здійснюється на первинному і вторинному ринку. Незалежно від того, який спосіб інвестування в будівництво вибрав забудовник, у вашому договорі обов’язково повинні бути прописані певні пункти, що гарантують вам безпечну угоду.

У разі купівлі квартири в новобудові необхідно звертати увагу на таке:

1) договір повинен містити реквізити земельної ділянки, а також майбутньої квартири – такі, як площа, будівельний номер квартири, поверх тощо. Це допоможе вам у майбутньому відстояти свої права на квартиру, якщо забудовник вирішить продати вашу квартиру комусь ще або підсунути вам іншу квартиру;

2) у договорі має міститись інформація про кінцевий термін здавання будинку в експлуатацію та передання квартири покупцеві. Це необхідно для того, щоб розуміти, коли квартира перейде у власність покупця, оскільки такі терміни можуть становити не місяць і не два. Слід ураховувати, що сумлінні забудовники в своїх договорах передбачають для себе штрафні санкції за порушення термінів здавання будинку. Це свідчить про їхню відкритість і мотивацію купувати квартиру саме у них;

3) ніхто не застрахований від порушення терміну здавання будинку в експлуатацію, а тому наявність пункту, що дає право покупцеві відмовитися від договору і повернути сплачені кошти, – must have;

4) не секрет, що час від часу ціни на будівельні матеріали, як і курс долара, змінюються. Багато договорів містять пункт про право забудовника провести коригування остаточної вартості квартири у зв’язку з такими обставинами. Рекомендуємо звертати увагу на це, оскільки ці пункти є досить ризикованими для покупця;

5) у договорі обов’язково повинні міститися умови передання майбутньої квартири її власнику, а саме: з описом загального стану квартири і з переліком технічних характеристик. Крім того, порядок виявлення недоліків також повинен бути описаний, адже кожен хоче отримати квартиру без недоліків.

Купівля квартири на вторинному ринку – це теж ризик, а тому до вибору продавця і до самого об’єкта нерухомості необхідно підійти дуже уважно:

1) досить часто квартира може бути перепланована, але такі дії не узаконені. Тому потрібно звертати увагу не лише на характеристики квартири, що визначені в договорі, але й первинні характеристики квартири (зазначені, наприклад, у Реєстрі рухомого і нерухомого майна);

2) часто продавці пропонують вказати у договорі меншу суму, ніж фактично буде оплачена, а другу частину пропонують оплатити готівкою. Причина проста – це впливає на розмір податків. Але, перш ніж погоджуватися, потрібно розуміти, що в разі визнання такого договору недійсним, повернути можна буде тільки суму, що була вказана у договорі;

3) не слід забувати і про комунальні платежі. У ваших інтересах перевірити наявність пункту про те, що всі платежі, пов’язані з утриманням квартири, вже оплачені продавцем або ж він зобов’язується їх відшкодувати.

Як бачимо, під час здійснення такої операції етап складання і аналізу договору стоїть не на останньому місці. Для повної впевненості у правильності здійснення тих чи інших дій необхідно звертатися до кваліфікованого юриста з питань нерухомості, який допоможе як тому, хто шукає житло, так і тому, хто його продає.

Співробітники юридичної компанії «АРЕС» не лише розроблять для вас прийнятний договір, але й убезпечать від різного роду вивертів і неточностей, які можуть опинитися причиною неприємностей у майбутньому.

Наша компанія пропонує різні форми участі юриста у процесі оформлення угод із нерухомістю. Можливе як виконання юристом одноразових послуг (наприклад, аналіз договору), так і супровід угод «під ключ».

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.