У наш час перепланування квартири дає можливість зробити житлові умови максимально комфортними, але дуже важливо, щоб при цьому дотримувалися всі законодавчі вимоги і було виконане відповідне оформлення перепланування.

Якщо ви вирішили провести перепланування та (або) переобладнання приміщення, квартири, будівлі без отримання дозвільних документів й узаконити таке перепланування «по факту», передусім, слід звернути увагу на дотримання всіх технічних норм. Саме технічний проєкт, який ви можете замовити у відповідній організації, гарантує не тільки технічно правильно проведене перепланування та (або) переобладнання, але й убезпечить вас від проведення будівельних робіт із порушеннями будівельних норм.

Адже ні для кого не секрет, що на практиці власники проводять перепланування та (або) переобладнання шляхом знесення несних стін, демонтажу перегородок, які не можуть бути демонтовані. Такі ремонтно-будівельні роботи не тільки небезпечні для вас, але й можуть викликати руйнування будинку.

Наказом Міністерства юстиції від 22.02.2012 року № 296/5 «Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» закріплено заборону відчуження майна, якщо таке майно зведене, добудоване, перебудоване або переплановане власником самовільно.

«У разі коли витяг із Реєстру прав власності на нерухоме майно містить інформацію про те, що майно, яке підлягає відчуженню, зведене, добудоване, перебудоване або переплановане власником самовільно, нотаріус вимагає подання рішення органу місцевого самоврядування про дозвіл здійснити перебудову, прибудову, перепланування. У разі відсутності такого рішення нотаріус відмовляє в посвідченні договору відчуження житлового будинку, власником якого здійснено таку перебудову, прибудову, переобладнання».

Узаконити перепланування та (або) переобладнання, проведене з порушення будівельних норм, неможливо.

Для початку необхідно розібратися в тому, що вважати переплануванням і переобладнанням.

Перепланування квартири – це комплекс ремонтно-будівельних робіт, які пов’язані зі зміною фізичних параметрів приміщень без втручання у зовнішні стіни та несні конструкції. Проведення перепланування приміщень не вимагає внесення змін до технічного паспорта будинку або приміщення.

Під переобладнанням слід розуміти облаштування в індивідуальних житлових будинках, окремих квартирах багатоквартирних будинків індивідуального опалення або іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів, улаштування та переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.

Під переплануванням найчастіше розуміють перенесення стін, збільшення санвузла або кімнати за рахунок приєднання коридору або інших приміщень, повну заміну несної стіни, об’єднання балкона або лоджії з квартирою (у цегляних будинках робити це заборонено взагалі).

На сьогодні існують такі способи узаконити проведене перепланування та (або) переобладнання:

 • у порядку рішення 5-ї сесії Харківської міської ради VI скликання від 23.02.2011 року № 162/11 «Про затвердження порядку перепланування та (або) переобладнання житлових будинків і житлових приміщень у місті Харкові» (далі – Порядок).
 • через суд.

Отже, більш детально розглянемо 1-й варіант.

Обов’язковою умовою узаконення вже проведеного перепланування та ( або) переобладнання є притягнення до адміністративної відповідальності за проведене без дозвільних документів перепланування та (або) переобладнання.

Після притягнення до адміністративної відповідальності власник подає заяву на ім’я Харківського міського голови про збереження та оформлення виконаного перепланування та (або) переобладнання приміщення.

Заява за дорученням міського голови надсилається для розгляду до відповідної адміністрації району Харківської міської ради.

До заяви заявникові необхідно додати такі документи:

 • копію паспорта фізичної особи;
 • довідку про склад сім’ї;
 • копію правовстановлюючих документів, які посвідчують право власності на об’єкт нерухомого майна;
 • копію ордера (для наймачів неприватизованих квартир);
 • технічний паспорт, виготовлений комунальним підприємством «Харківське міське бюро технічної інвентаризації»;
 • технічний висновок, виготовлений проєктною організацією, яка має відповідну ліцензію, у якому обов’язково зазначається:
 • відповідність (невідповідність) виконаного перепланування та (або) переобладнання приміщення державним будівельним нормам і правилам;
 • технічний стан будівельних конструкцій приміщення, у якому виконане перепланування та (або) переобладнання;
 • можливість подальшого використання приміщення без порушення умов експлуатації несних конструкцій та інженерного обладнання (систем електро-, тепло-, водо-, газопостачання та водовідведення, вентиляції);
 • висновки органів державного санітарного та пожежного нагляду, управління містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрація України та (у разі віднесення будинку до пам’ятників архітектури) і відповідних підприємств, установ, організацій, зазначених у пп. 2.3.9 цього Порядку;
 • згоду на збереження перепланування та (або) переобладнання співвласників індивідуального жилого будинку, квартири, жилого приміщення або членів сім’ї наймача неприватизованої квартири;
 • договір на вивезення побутового сміття для власників індивідуальних жилих будинків із квитанцією про сплату;
 • довідку балансоутримувача або комунального підприємства, яке забезпечує обслуговування території будинків приватної власності, про вивезення будівельних відходів;
 • документ про сплату штрафу.

Термін розгляду такої заяви становить 20 днів від дня її реєстрації.

Під час розгляду заяви заявник у погоджений з ним час зобов’язаний надати доступ до приміщення представникам балансоутримувача, відповідній адміністрації району й управлінню містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради.

За результатами огляду приміщення складають акт огляду про відповідність наявного планування технічного паспорту на приміщення, який складається у довільній формі.

Після проведення огляду приміщень управлінням містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради надається висновок про можливість збереження самовільно перепланованих та (або) переобладнаних приміщень і згоду балансоутримувача жилого будинку.

У разі відмови в збереженні самовільно виконаного перепланування та (або) переобладнання приміщення, заявник, який здійснив самовільне перепланування та (або) переобладнання приміщення, зобов’язаний за власний кошт привести приміщення у попередній стан.

Рішення виконавчого комітету міської ради про збереження самовільно виконаного перепланування та (або) переобладнання приміщень є підставою для внесення КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» відповідних даних до технічного паспорту та оформлення, у разі необхідності, свідоцтва про право власності.

2-й варіант – узаконити перепланування та (або) переобладнання можна в судовому порядку.

Такий варіант має низку своїх переваг, але й певні недоліки.

Узаконити проведене перепланування можна і через суд із поданням позовної заяви з вимогою до місцевої адміністрації прийняти квартиру в експлуатацію. Для суду теж необхідні проєкти, довідки, дозволи.

Ми рекомендуємо звертатися до суду, тільки якщо всі інші варіанти вже випробувані. Адже судовий процес може розтягнутися на декілька років. До того ж узаконення через суд досі нечасто бувало ефективним – місцева адміністрація може «піти на принцип» і подати апеляцію, оскарживши рішення суду першої інстанції.

Після торішньої судової реформи оскаржити рішення судів першої інстанції стало набагато складніше. Тому, якщо власник квартири отримав рішення суду на свою користь, справа, швидше за все, закінчиться для нього остаточною перемогою.

Юристи юридичної компанії «АРЕС» узаконять перепланування та (або) переобладнання в найкоротший термін!

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.