Для початку необхідно розібратися в тому, що вважати переплануванням і переобладнанням.

Перепланування квартири – це комплекс ремонтно-будівельних робіт, які пов’язані зі зміною фізичних параметрів приміщень без втручання у зовнішні стіни та несні конструкції. Проведення перепланування приміщень не вимагає внесення змін до технічного паспорту будинку або приміщення.

Під переобладнанням слід розуміти облаштування в індивідуальних житлових будинках, окремих квартирах багатоквартирних будинків індивідуального опалення або іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів, улаштування й переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.

Під переплануванням найчастіше розуміють перенесення стін, збільшення санвузла або кімнати за рахунок приєднання коридору або інших приміщень, повну заміну несної стіни, об’єднання балкона або лоджії з квартирою (у цегляних будинках робити цього не можна взагалі).

Наказом Міністерства юстиції від 22.02.2012 року № 296/5 «Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» закріплено заборону відчуження майна, якщо таке майно зведене, добудоване, перебудоване або переплановане власником самовільно.

«У разі коли витяг із Реєстру прав власності на нерухоме майно містить інформацію про те, що майно, яке підлягає відчуженню, зведене, добудоване, перебудоване або переплановане власником самовільно, нотаріус вимагає подання рішення органу місцевого самоврядування про дозвіл здійснити перебудову, прибудову, перепланування. У разі відсутності такого рішення нотаріус відмовляє в посвідченні договору відчуження житлового будинку, власником якого здійснено таку перебудову, прибудову, переобладнання».

Порядок проведення перепланування та (або) переобладнання житлових будинків у місті Харкові регулюється рішенням 5-ї сесії Харківської міської ради VI скликання від 23.02.2011 року № 162/11 «Про затвердження порядку перепланування та (або) переобладнання житлових будинків і житлових приміщень у місті Харкові» (далі – Порядок).

Проведення перепланування та (або) переобладнання за наявності дозволу в установленому порядку.

Отже, розглянемо більш детально всі етапи цього варіанта.

Отримання рішення виконавчого комітету міської ради для проведення ремонтно-будівельних робіт з перепланування та (або) переобладнання житлового будинку або житлового приміщення. Для отримання відповідного рішення необхідно:

1. Подати заяву для отримання дозволу на ім’я Харківського міського голови з проханням про надання дозволу на перепланування та (або) переобладнання. Відповідна заява за дорученням міського голови надсилається на розгляд до відповідної районної адміністрації. До заяви необхідно додати необхідний перелік документів:

 • копію паспорта фізичної особи;
 • довідку про склад сім’ї;
 • копію правовстановлюючих документів, які засвідчують право власності на об’єкт нерухомості;
 • копію ордера (у разі якщо квартира не приватизована);
 • технічний паспорт, виготовлений комунальним підприємством «Харківське міське бюро технічної інвентаризації»;
 • технічний звіт про можливість перепланування та (або) переобладнання, який виготовляється проєктною організацією, яка має на це відповідну ліцензію;
 • погодження органів державного санітарного та пожежного нагляду, управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради, управління містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації (необхідно в разі, якщо будинок віднесено до пам’яток архітектури);
 • погодження відповідних підприємств, установ, організацій (необхідно під час проведення робіт з переобладнання індивідуального опалення), або іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових пристроїв, улаштування і переоблаштування туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів);
 • договір на вивезення будівельних відходів;
 • договір на вивезення побутового сміття для власників індивідуальних житлових будинків з квитанцією про оплату;
 • згоду на переобладнання та (або) перепланування
 • співвласників індивідуального житлового будинку, квартири, житлового приміщення або членів сім’ї наймача неприватизованій квартири;
 • балансоутримувача житлового будинку.

Заява із доданими до неї документами розглядається відповідною адміністрацією району Харківської міської ради в 20-денний термін з дати її подання.

Під час розгляду заяви заявник зобов’язаний надати вільний доступ до приміщення представнику балансоутримувача та представнику адміністрації для огляду й складання акту огляду про відповідність наявного планування технічного паспорту.

За підсумком розгляду заяви адміністрація готує проєкт рішення виконавчого комітету Харківської міської ради про надання дозволу на перепланування та (або) переобладнання житлового будинку або житлового приміщення.

Рішення виконавчого комітету міської ради приймається згідно із затвердженим Регламентом виконавчих органів Харківської міської ради і якщо є підстави для проведення ремонтно-будівельних робіт з перепланування та (або) переобладнання житлових будинків або житлових приміщень.

2. Приймання виконаних робіт із переобладнання та (або) перепланування.

Після того як роботи з переплануванню та (або) переобладнання закінчені, здійснюється їхнє приймання постійною комісією при адміністрації.

Для приймання робіт заявнику необхідно надати до комісії такий перелік документів:

 • копію рішення виконавчого комітету Харківської міської ради про дозвіл на перепланування та (або) переобладнання;
 • розроблений і погоджений проєкт;
 • договір підряду (необхідний, якщо роботи виконуються підрядною організацією).

За результатами розгляду заяви приймається рішення про відповідність виконаних робіт з перепланування та (або) переобладнання у формі акту про відповідність виконаних робіт проєктній документації, який складається у п’яти примірниках. Особливу увагу слід звернути на той факт, що в разі якщо під час проведення ремонтних робіт ви відхилилися від затвердженого проєкту, приймання таких робіт буде можливим тільки після усунення зауважень.

3. Внесення змін до технічного паспорта. Для внесення змін до технічного паспорта БТІ необхідно надати такі документи:

 • копію рішення виконавчого комітету Харківської міської ради про надання дозволу на переобладнання та (або) перепланування;
 • акт про відповідність виконаних робіт з перепланування та (або) переобладнання проєктній документації.

4. У разі якщо після проведення переобладнання та (або) перепланування змінилася площа приміщень, тоді необхідно звертатися із заявою на ім’я міського голови про видачу свідоцтва про право власності.

Юристи юридичної компанії «АРЕС» отримають для вас дозвіл на проведення перепланування та (або) переобладнання у найкоротший термін!

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.