Багато хто не одноразово чув, та й стикався із проблемою самовільного будівництва. Найчастіше вона поширена в приватних секторах, куди «очі» контролюючих органів практично не дивляться. Маючи у володінні дачний будиночок, з метою розширити свої володіння люди здійснюють прибудову або забудовують свою ділянку новими об’єктами. Однак такі дії можуть тягнути за собою негативні для забудовника наслідки. Наприклад, неможливість подальшого продажу або розподілу нерухомості, що становить об’єкт самовільного будівництва. Крім іншого, особа, яка здійснила або здійснює самовільне будівництво нерухомого майна, не має прав власності на нього. Тому для того, щоб у майбутньому не мати із цим проблем, об’єкт самовільного будівництва необхідно оформити належним чином.

Визначення самовільного будівництва надане у статті 376 Цивільного кодексу України, в якій зазначено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самовільним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, або без належно затвердженого проєкту, або з суттєвими порушеннями будівельних норм і правил.

Ринок юридичних послуг на сьогодні пропонує низку способів, як оформити самовільне будівництво. Одним із них є введення в експлуатацію об’єкта самовільного будівництва за так званою «будівельною амністією». Однак цей процес може супроводжуватися безліччю підводного каміння, тому в такому випадку настійно рекомендується участь юриста.

Правове регулювання цього питання закріплене у «Перехідних положеннях» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а також у Порядку прийняття в експлуатацію таких об’єктів і проведення технічного обстеження (далі – Порядок).

Орган державного архітектурно-будівельного контролю безкоштовно протягом 10 робочих днів від дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об’єкти будівництва та за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження приймає в експлуатацію:

а) побудовані у період з 5 серпня 1992 року по 9 квітня 2015 року індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 300 квадратних метрів, а також господарські (присадибні) будівлі та споруди загальною площею до 300 квадратних метрів;

б) побудовані до 12 березня 2011 року будівлі та споруди сільськогосподарського призначення.

Також законодавство звільняє від штрафних санкцій власників (користувачів) земельних ділянок, які подали документи про прийняття в експлуатацію побудованих без дозволу на виконання будівельних робіт об’єктів будівництва.

Згідно з Порядком особа повинна надати органу державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об’єкта або через електронний кабінет замовника заяву про прийняття в експлуатацію об’єкта, до якого додаються:

1) один примірник заповненої декларації;

2) звіт про проведення технічного обстеження (крім деяких випадків, передбачених Порядком);

3) засвідчені в установленому порядку копії:

– документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою відповідного цільового призначення, на якій розміщено об’єкт;

– технічного паспорта (з відміткою у випадках технічного обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів включно, а також господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 100 квадратних метрів включно).

Після отримання зареєстрованої декларації про готовність об’єкта до експлуатації, особа може звертатися до державних реєстраторів нерухомого майна для реєстрації права власності на нерухоме майно в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Необхідно відзначити, що Постановою Кабінету Міністрів України № 218 було ліквідовано Державну архітектурно-будівельну інспекцію, замість якої реєстраційні функції з будівництва (в тому числі реєстрації декларацій про готовність об’єкта до експлуатації) проводить Державна сервісна служба містобудування України.

Чинним законодавством передбачена відповідальність за самовільне будівництво, а саме:

– стосовно фізичних осіб – відповідно до статті 96 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

– стосовно юридичних осіб – відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

Юристи юридичної компанії «АРЕС» нададуть повний комплекс послуг із оформлення права власності на об’єкти самовільного будівництва. Послуги можуть надаватися як у вигляді виконання нашою компанією окремих дій, чи оформлення права власності «під ключ».

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.