У Верховній Раді зареєстровано законопроект 7436-д «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального та Кримінально-виконавчого кодексів України щодо врегулювання процедури обміну осіб як військовополонених».

Законопроект спрямований на вдосконалення законодавства щодо врегулювання процедури обміну обвинувачених, засуджених як військовополонених у зв'язку з необхідністю оперативно вирішувати питання про їх обмін на наших захисників.

Так, Кримінальний кодекс України доповнюється новою статтею 84-1, яка передбачає звільнення від відбування покарання засудженого, щодо якого уповноваженим органом прийнято рішення про його передачу для обміну як військовополоненого та яким дано згоду на проведення такого обміну. У разі якщо обмін засудженого не відбувся, суд за клопотанням прокурора спрямовує такого засудженого для подальшого відбування призначеного раніше покарання.

Змінами до Кримінального процесуального кодексу України пропонується передбачити можливість скасування слідчим суддею за клопотанням прокурора запобіжного заходу підозрюваному, обвинуваченому, якщо уповноваженим органом прийнято рішення про передачу підозрюваного, обвинуваченого для обміну як військовополоненого. У разі прийняття слідчим суддею, судом ухвали про скасування запобіжного заходу в порядку, передбаченому статтею 201-1 КПК, підозрюваний, обвинувачений повинен бути негайно звільнений і переданий під нагляд уповноваженого органу (частина шоста статті 202 КПК).

На підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні за злочинами, вчиненими підозрюваним, щодо якого уповноваженим органом прийнято рішення про передачу для обміну як військовополоненого і такий обмін відбувся, здійснюватиметься спеціальне досудове розслідування. Судовий розгляд також може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), якщо щодо нього уповноваженим органом прийнято рішення про передачу для обміну як військовополоненого і такий обмін відбувся (зміни до статті 323 КПК).

Передбачено також випадок, коли засуджений, звільнений судом від відбування покарання у зв'язку з прийняттям рішення уповноваженого органу про його передачу для обміну як військовополоненого, та обмін якого відбувся, до закінчення строків давності виконання обвинувального вироку знову буде затримано на території України у зв'язку з його участю у бойових діях. У зазначеному випадку суд спрямовує такого засудженого для відбування призначеного покарання.

Змінами до Кримінально-виконавчого кодексу України (до статті 152) передбачено підставою для звільнення від відбування покарання «ухвалення уповноваженим органом рішення про передачу особи для обміну як військовополоненого». У разі прийняття судом рішення про передачу засудженого для обміну як військовополонених така особа негайно (після отримання органом або установою виконання покарань відповідного рішення суду) звільняється від відбування покарання.

Вважаємо запропоновані зміни позитивними, оскільки спрямовані на оперативне вирішення питання процедури обміну обвинувачених, засуджених осіб як військовополонених, що дозволить у швидший термін повертати додому наших захисників, які опинилися в полоні у агресора.

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.