Пожежна безпека є невід’ємною частиною організації робочого простору і процесів відповідно до чинного законодавства. Усі без винятку суб’єкти, які здійснюють свою господарську діяльність на території України, зобов’язані виконувати вимоги пожежної безпеки.

На керівництво кожного підприємства покладається організаційна складова пожежної безпеки, а саме визначення відповідальних осіб, проведення навчання та інструктажів з пожежної безпеки, складання різних документів (наприклад, інструкцій для персоналу на випадок виникнення пожеж, схем евакуації) та впровадження протипожежних режимів.

Як відомо, контроль за пожежною безпекою здійснює Державна служба з надзвичайних ситуацій, представники якої проводять планові та позапланові перевірки.

Не слід забувати, що суб’єкт господарської діяльності має не лише обов’язки, але й права, якими обов’язково потрібно користуватися. У деяких випадках ДСНС може перевищувати свої повноваження, тим самим незаконним способом проводити перевірки. Щоб уникнути цього і для відстоювання своїх прав необхідно знати алгоритм дій, якщо до вас прийшли з перевіркою пожежної безпеки.

Перед тим як допускати представників ДСНС до перевірки, необхідно вимагати документи, які є підставою для такої дії.

Основним документом, на підставі якого проводиться перевірка, є наказ про проведення перевірки. Наказ повинен містити інформацію про суб’єкта господарювання, щодо якого буде проводитися перевірка, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки (далі – направлення). Наказ і направлення повинні бути підписані керівником ДСНС або його заступником, а також засвідчені печаткою.

Перше, що повинен зробити перевіряючий, який прийшов з перевіркою, – це пред’явити оригінал направлення(та надати його копію) і службове посвідчення.

Аналіз чинного законодавства дозволяє виділити можливі підстави для відмови в допуску на проведення перевірки:

1) відмова в пред’явленні направлення та/або службового посвідчення;

2) відсутність обов’язкових реквізитів у направленні або у службовому посвідченні;

3) відсутність попередження про проведення планової перевірки або недотримання термінів його відправлення;

4) відсутність суб’єкта господарювання у річному плані-графіку перевірок (для планових перевірок);

5) перевірка стосовно певного факту вже здійснювалася;

6) відмова перевіряючого залишити запис у журналі перевірок.

За наявності у представників ДСНС усіх необхідних документів, а також залишення підпису в журналі перевірок, суб’єкт господарювання зобов’язаний допустити їх до перевірки. Безпосереднє спілкування та надання документів перевіряючому повинен здійснювати керівник підприємства або уповноважена ним особа на підприємстві.

Під час перевірки перевіряючий може просити надати всілякі документи, мотивуючи це необхідністю самої перевірки. Однак не слід поспішати виконувати такого роду вимоги, не переконавшись у їх законності та доцільності. Суб’єкт господарювання може не надавати документи, які не належать до предмета перевірки.

Згідно із законодавством термін перевірки не може перевищувати 10 днів. Однак для суб’єктів малого підприємництва термін набагато менший – не більше 5 днів для планової перевірки та не більше 2 днів – для позапланової.

За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, кожен з яких підписується обома сторонами. Перед підписанням акту слід уважно з ним ознайомитися. У разі виникнення зауважень, заперечень, які пов’язані з проведенням перевірки, обов’язково необхідно їх зафіксувати. Це може бути зроблено шляхом залишення записів в акті або підготовки окремого письмового документа, який буде додаватися до акту.

Коли в результаті перевірки виявляються які-небудь порушення, складається припис щодо їх усунення. У разі невиконання вимог припису у відведений час, ДСНС може звернутися до суду.

Юридична компанія «АРЕС» займається супроводом суб’єктів господарювання з питань пожежної безпеки. Якщо вам потрібно скласти внутрішню документацію з пожежної безпеки на підприємстві або ви хочете оскаржити результати перевірки ДСНС, наші юристи готові якісно надати для вас зазначені послуги.

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.