Згідно із загальним правилом майно, що придбавається подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю. Це означає, що подружжя володіє та користується таким майном спільно, якщо інше не встановлено угодою між ними. Частки у праві спільної сумісної власності не встановлюються (кожен член подружжя володіє 100%). Розпоряджання майном здійснюється за згодою співвласників.

Проте життєві обставини можуть скластися таким чином, що виникає необхідність розділити загальне спільне майно подружжя. Такий розподіл можна здійснити як під час шлюбу, так і після його розірвання.

Розподіл спільного майна подружжя можна здійснити двома способами: уклавши договір або в судовому порядку.

Укладення договору, безумовно, є найшвидшим та більш економним варіантом. Однак його застосування можливе лише в разі порозуміння сторін. Слід зазначити, що договір про розподіл нерухомого майна, а також про виділення нерухомості дружині/чоловіку із загального майна подружжя обов’язково підлягає нотаріальному посвідченню.

Якщо дійти компромісного рішення не виходить, то єдиною можливістю залишається звернення до суду з позовною заявою про розподіл майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Під час розподілу спільного майна подружжя як за домовленістю сторін, так і в судовому порядку, дуже важлива кваліфікована юридична допомога, оскільки в цьому питанні існує чимало тонкощів, які необхідно враховувати.

Зокрема, в разі розподілу майна, що є спільною сумісною власністю подружжя, частки у праві майна дружини та чоловіка є рівними (по 50%), якщо подружжя не встановили частки в іншій пропорції. Але в той же час суд може відійти від принципу рівності часток подружжя за наявності суттєвих причин. Наприклад, якщо один із них не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї, не брав участі в утриманні дитини (дітей), приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду родині. Судовим рішенням частина майна дружини/чоловіка може збільшитися, якщо з нею/ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні син/дочка за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, занадто малий для задоволення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.

Крім того, необхідно точно встановити, яке майно належить до спільної сумісної власності, а яке – ні, оскільки деякі види майна, попри те, що були отримані в шлюбі, залишаються особистою власністю одного з подружжя й на нього не поширюється режим спільної сумісної власності. Таким майном є коштовності, успадковане або подароване майно тощо.

До спільно нажитого майна не належить:

  • виключене із цивільного обороту;
  • майно, придбане одним із членів подружжя до шлюбу;
  • майно, придбане під час шлюбу, але на підставі договору дарування або шляхом успадкування;
  • майно, придбане одним із членів подружжя під час шлюбу, але за гроші, які належали йому особисто;
  • індивідуальні речі, в тому числі коштовності, навіть у тому випадку якщо вони були придбані за спільні кошти;
  • премії, нагороди дружини або чоловіка, які один із них отримав за особисті заслуги;
  • кошти дружини або чоловіка, отримані ними як компенсація за втрату або пошкодження речі, яка належала йому або їй, а також як компенсація їй або йому моральної шкоди;
  • страхові виплати дружини або чоловіка, отримані ними за обов’язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням, якщо страхові суми сплачуватися за рахунок коштів, які були особистою приватною власністю кожного з них;
  • суд також може визнати особистою приватною власністю дружини або чоловіка майно, придбане одним з них за кошти, які належали одному із членів подружжя, то частина в цьому майні відповідно до розміру внесення коштів є його особистою приватною власністю;
  • якщо річ, що належить одному із членів подружжя, плодоносить, дає приплід або дохід (дивіденди), він є власником цих плодів, приплоду або доходу (дивідендів).

З огляду на вищезазначене, участь юриста або адвоката у процесі розподілу майна сприяє захисту ваших інтересів під час здійснення цього складного в усіх значеннях процесу.

Юридична компанія «АРЕС» регулярно здійснює супровід розподілу майна подружжя та має позитивний досвід у справах такої категорії. Звернувшись до наших юристів і адвокатів, ви отримаєте якісні послуги та впевненість у тому, що ваші інтереси будуть захищені.

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.