Стаття 212 Кримінального кодексу України містить відповідальність за ухилення від сплати податків (та інших обов’язкових платежів).

  • Умисне ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів, які входять до системи оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, яка займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи або будь-якою іншою особою, яка зобов’язана їх сплачувати, якщо ці дії призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах, – карається штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
  • Ті самі дії, вчинені за попередньою змовою групою осіб, або якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у великих розмірах, – караються штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
  • Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, раніше засудженою за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів, або якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах, – караються штрафом від п’ятнадцяти тисяч до двадцяти п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.
  • Особа, яка вчинила дії, передбачені частинами першою, другою, або дії, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки, збори (обов’язкові платежі), а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).

Примітка. Під значним розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів та інших обов’язкових платежів, які в тисячу і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян; під великим розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів та інших обов’язкових платежів, які в три тисячі й більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян; під особливо великим розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів, інших обов’язкових платежів, які у п’ять тисяч і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Способами вчинення злочину, передбаченого статтею 212 Кримінального кодексу України, є:

  • Ухилення від сплати податків та інших обов’язкових платежів шляхом ігнорування податкових зобов’язань (неподання або несвоєчасне подання до податкових органів, податкової декларації та інших документів які пов’язані з нарахуванням та сплатою податків.
  • Ухилення від сплати податків шляхом ігнорування суб’єктом підприємницької діяльності обов’язку стати на податковий облік (здійснення фінансово-господарської діяльності без відповідної реєстрації; здійснення фінансово-господарської без постановки на облік у територіальних органах податкової інспекції).
  • Ухилення від сплати податків шляхом незаконної зміни економічних показників, які дають можливість зменшити розмір бази оподаткування або не відображають результату фінансово-господарської діяльності в документах бухгалтерського або податкового звіту.

Адвокат щодо злочинів у сфері господарської діяльності, у разі вступу в справу, пов’язану з ухиленням від сплати податків, проводить зустріч із клієнтом, на якій з’ясовує всі фактичні обставини справи. Після спілкування з клієнтом адвокат обирає тактику захисту, яку в обов’язковому порядку погоджує з клієнтом.

Слід звернути увагу на той факт, що склад злочину, відповідальність за який передбачена статтею 212 Кримінального кодексу України, є досить складним. І органи, уповноважені розслідувати цю категорію справ, не завжди правильно кваліфікують ту чи іншу дію саме за цією статтею КК України. Ми маємо позитивну практику припинення цієї категорії справ ще на стадії досудового розслідування, у зв’язку з відсутністю складу злочину.

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.