Бізнес ґрунтується на постійній роботі з різними контрагентами. Як правило, компанії укладають між собою договір і починають співпрацювати. При цьому як одна, так і інша сторони покладаються на сумлінне виконання обов’язків за договором опонентом. Однак, як свідчить практика, випадки невиконання умов трапляються досить часто. Це так чи інакше ставить у невигідне становище іншу сторону, яка може полягати непостачанні товару, ненаданні послуг, заборгованості за оплатою тощо. Таким чином, турбота про економічну безпеку є однією з її складових.

Із чого потрібно починати потенційне співробітництво з контрагентом? Зі збирання інформації про компанію у всіляких реєстрах і базах даних. Якого роду інформація цікавить передусім? Чи не є компанія «пустушкою» або, як ще кажуть – «одноденкою», а також щодо її платоспроможності. Існує декілька способів, де і як це можна перевірити. Розглянемо найбільш поширені.

1. Пошук інформації в Державному реєстрі судових рішень та на сайті «Судова влада України». Тут можна отримати повну інформацію про спори контрагента, а саме про сторони, предмет, причини спору, розмір заборгованості тощо. Безліч судових процесів, за результатами яких прийняте рішення не на користь підприємства, може свідчити про його погану репутацію або несумлінне виконання зобов’язань. Крім того, також потрібно з’ясувати, чи не перебуває компанія у процедурі банкрутства, що також важливо.

2. Пошук інформації у Реєстрі виконавчих проваджень (автоматизована система виконавчого провадження). У цьому реєстрі можна отримати інформацію про те, чи не відкрито стосовно контрагента якогось виконавчого провадження, про його сторони і статус виконання. Наявність чинних проваджень може бути причиною блокування рахунків підприємства-боржника, що позначається на його господарській діяльності. У зв’язку з цим робота підприємства фактично зупиняється, оскільки відсутня можливість приймати та переказувати платежі.

3. Пошук інформації в Реєстрі нерухомості. Отримання такого роду інформації дає можливість зрозуміти наявність будь-яких об’єктів нерухомості у власності або користуванні підприємства, що, в свою чергу, свідчить про його серйозність.

4. Пошук інформації про власників підприємства. Звісно, у будь-якої юридичної особи є власники (засновники). У той час як сама компанія на перевірку є прозорою, у власника можуть бути свої «скелети в шафі». Наприклад, власник виявляється засновником інших проблемних компаній, що має заборгованість за рішеннями судів, звинувачується у кримінальних справах тощо. Оскільки компанія тримається, по суті, на своєму засновникові, його виведення із системи може вартувати «життя» компанії. Тому навести довідки з цього питання також є необхідною дією.

З одного боку, може здатися, що збирання інформації про клієнта є легким завданням. Однак це далеко не так. Будь-яка людина, яка ніколи не працювала із вищевикладеними реєстрами, в будь-якому випадку зіткнеться з принципом і механізмом їхньої роботи. Крім того, пошук та аналіз інформації – це кропіткий процес, якому потрібно надати достатньо часу, щоб не потрапити в халепу.

Юристи нашої компанії нададуть допомогу з питань відбору та аналізу інформації про потенційних контрагентів, яка вас цікавить. Ми підкажемо вам, які ризики співпраці з тією чи іншою компанією можуть існувати і чи варто взагалі мати з нею справу. Також ця послуга може бути необхідна і у разі стягнення дебіторської заборгованості, оскільки пошук майна боржника, наявність процедури банкрутства тощо може зіграти вирішальну роль для успішного завершення справи.

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.