У житті ми часто робимо вчинки, про які згодом шкодуємо. Починаючи від дитячої витівки, як-то розбита улюблена мамина ваза, закінчуючи дією, яке спричиняє кримінальну відповідальність.

У випадку з розбитою вазою досить трохи постояти в кутку і попросити вибачення, але що ж робити з кримінальною відповідальністю? Як би дивно це не звучало, але і у відносинах з державою щодо кримінальної відповідальності існує інститут вибачення, або, якщо говорити юридичною термінологією – інститут помилування.

Вітчизняне законодавство також передбачає таку процедуру, як помилування. Наприклад, у пункті 27 статті 106 Конституції України, а також частині 1 статті 87 Кримінального кодексу України передбачено, що помилування – це акт глави держави, який повністю або частково звільняє від відбування покарання або замінює довічне ув’язнення триманням під вартою на певний строк чи замінює призначене покарання більш м’яким.

Такий інститут є одним з найдавніших інститутів кримінального права. Ще в Стародавньому Вавилоні він знайшов своє відображення у «Законах царя Хаммурапі», крім того, його широко застосовували протягом усіх періодів історії.

Якщо говорити про сучасні реалії, то інститут помилування широко використовують у багатьох країнах світу як із високорозвиненою правовою системою (США, Велика Британія), так і не дуже. Але, як правило, право помилування має глава держави або глава суб’єкта федерації (регіону).

У 2015 році введено в дію Указ Президента України «Про порядок здійснення помилування» на території України, згідно з яким існує певне коло осіб, які мають право подавати клопотання про помилування. До цього списку входять: засуджений, його захисник, дружина, один із батьків, дитина, законний представник і, у виключних випадках, глава або інший член комісії при Президентові України з питань помилування, Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю, Уповноважений Президента України з прав дитини, Омбудсмен, Уповноважений Президента України у справах кримсько-татарського народу.

Важливим уточненням стосовно помилування буде те, що помилування має виключно індивідуальний характер і застосовується головним чином до осіб, щодо яких уже винесено судовий вирок. Іншими словами, правом на помилування можуть скористатися лише засуджені особи, на відміну від інституту амністії, який застосовується як до засуджених осіб, так і до осіб, щодо яких кримінальні справи перебувають ще у процесі розслідування.

Як свідчить практика, подання такого клопотання має сенс, адже є шанс (і чималенький) отримати звільнення від відбування покарання, або ж більш м’яке покарання.

На нашому сайті ви можете ознайомитися зі зразком «Клопотання про помилування».

У разі якщо у вас виникла необхідність просити про помилування у глави держави шляхом подання клопотання, адвокати юридичної фірми «АРЕС» готові надати вам кваліфіковану консультацію щодо самої процедури, з огляду на обставини вашої конкретної ситуації. Крім того, адвокати юридичної фірми «АРЕС» надають послуги виїзду до засудженого в місця позбавлення волі, для особистої зустрічі з особою, яка хоче просити про помилування, з метою правильного складання клопотання про помилування.

skype

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.