Можливість примусового відчуження майна, у тому числі транспортних засобів, цивільних осіб передбачено на законодавчому рівні. Так, п. 4 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначає, що «В Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об’єднань для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в установленому законом порядку та видавати про це відповідні документи встановленого зразка».

Механізм такого відчуження передбачений у Законі України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану». Можна виділити найголовніші етапи.

По-перше, відчуження автомобілів у приватних осіб здійснюється лише на оплатній основі з попереднім або наступним відшкодуванням його вартості. Це ж саме правило стосується і відчуження комунального майна. На безоплатній основі залучається лише майно, що перебуває у державній формі власності.

По-друге, правова підстава відчуження автомобілю, що перебуває у приватній власності – рішення військового командування, яке має бути погоджено з державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради. Водночас якщо мова йде про місцевості, де ведуться бойові дії (визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії) – рішення приймається без погодження з такими органами.

Хто підпадає під поняття військового командування? Ним є Головнокомандувач Збройних Сил України, Командувач об’єднаних сил Збройних Сил України, командувачі видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, командувачі (начальники) органів військового управління, командири з’єднань, військових частин Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.

Тобто, ситуації з відчуження транспортних засобів на блок-постах за ініціативою патруля чи представниками територіальної оборони, без відповідного рішення військового командування, - НЕЗАКОННЕ.

По-третє, відчуження автомобілю обовʼязково має документуватися. Так, має бути складений акт, бланк якого затверджений постановою КМУ (від 31.10.2012 № 998).

Акт повинен містити обовʼязкові відомості, такі як: 1) назва військового командування та органу, що погодило рішення про відчуження; 2) інформація про особу, що передала транспортний засіб; 3) інформація про документ, що підтверджує право власності; 4) опис майна; 5) сума виплачених коштів. До акту також має бути доданий звіт про оцінку майна.

Після його заповнення, акт підписується сторонами та скріплюється печатками військового командування.

По-четверте, як зазначено вище, до акту обовʼязково додається звіт про оцінку майна. Оцінка проводиться субʼєктами оціночної діяльності, а в разі неможливості їх залучення – органами державної влади чи місцевого самоврядування за погодженням із власником. Навіть у разі відмови власника чи його відсутності, оцінка проводиться органами самостійно.

Всі вищеописані дії дадуть можливість власнику транспортного засобу отримати відшкодування вартості відчуженого майна.

Примусове вилучення транспортного засобу без встановленої процедури може тягнути за собою кримінальну відповідальність за ст. 289 КК України.

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.