У зв’язку з військовими діями в Україні частина наших громадян опинилася резидентами інших країн, що, у свою чергу, має значення у разі вступу в спадок. Питання про розмір податку на спадщину квартири є одним із найпоширеніших у мережі.

Процедура оформлення спадщини в Україні, якщо спадкоємець – іноземець, громадянин чи резидент іншої країни, має деякі особливості.

Сімейні справи – це завжди особистісні категорії справ, із якими доводиться мати справу сучасному адвокату, оскільки перед ним викладають факти найпотаємнішого – особистого життя людини. Мова в цій статті піде про таке правове явище, як визнання шлюбу фіктивним, або, іншими словами, недійсним. У нашій країні, як і в багатьох інших країнах світу, в законодавстві закріплене таке поняття, як «презумпція правомірності шлюбу». Що ж це означає?

За загальними правилами шлюб є дійсним, якщо він пройшов процедуру реєстрації в органах реєстрації актів цивільного стану. При цьому слід зазначити, що всі правові наслідки виникають до фактичного звернення людини до суду або до вирішення цієї справи в позасудовому порядку.

Як відомо, спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які звільнені з військової служби та деяких інших осіб, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ.

До 01.01.2008 розмір пенсій осіб, перебували на військової служби, не обмежувався жодним розміром. Проте, все змінилося з прийняттям Закону № 107-VI від 28.12.2007. Так, до ст. 43 Закону № 2262-ХІІ була додана частина 7 наступного змісту: «максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсій за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування». Але такі зміни було визнано неконституційними згідно з Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008.

Постановою Кабінету Міністів України від 21 березня 2002 р. № 352 «Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» (далі – Положення),передбачений лише порядок вручення повістки при призові на строкову військову службу, проте, він є загальним і не встановлює деталі та особливості вручення повістки. Інші випадки призову на військову службу, зокрема у зв’язку із мобілізацією законом, не врегулюванні взагалі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 2022 року № 179 були внесені зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України, якими спрощено вимоги для виїзду дітей за кордон.

По-перше, виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, може бути здійснений в супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування.

По-друге, для перетинання кордону потребуються наступні документи:

  • що підтверджують сімейні звʼязки з дитиною (у разі супроводження одним з батьків, бабою, дідом, повнолітнім братом, сестрою, мачухою, вітчимом);
  • письмова заява одного з батьків дитини, завірена органом опіки та піклування (у разі супроводження іншою особою);
  • паспорт громадянина України або свідоцтво про народження дитини.

По-третє, для перетину кордону з дитиною у супроводі вищенаведених осіб не потрібна нотаріально посвідчена згода другого з батьків!

Як багатьом відомо, через введення воєнного стану було обмежено виїзд чоловіків за кордон. У зв’язку з цим актуальним є питання: яка категорія чоловіків все ж таки може перетнути кордон України.

Державна прикордонна служба України узагальнила підстави для перетину кордону чоловікам віком від 18 до 60 років:

Як відомо, 24 лютого 2022 року Президент України підписав указ про загальну мобілізацію. Станом на сьогодні проходить вже друга хвиля мобілізації, однак не всі знають, що таке загальна мобілізація, як відбувається призов і хто підлягає призову.

Отже, загальна мобілізація це комплекс заходів, який покликаний забезпечити оборону держави, підтримку бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань.

На який строк проводиться мобілізація?

Мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності указом Президента України.

Яка черговість мобілізації?

Можливість примусового відчуження майна, у тому числі транспортних засобів, цивільних осіб передбачено на законодавчому рівні. Так, п. 4 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначає, що «В Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об’єднань для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в установленому законом порядку та видавати про це відповідні документи встановленого зразка».

Посвідка на проживання дає можливість іноземцеві мешкати на території іноземної держави без необхідності відмови від свого громадянства. Існує два види посвідок на проживання: тимчасова й постійна.

Тимчасова посвідка на проживання: оформлюється близько 15-ти робочих днів в органах міграційної служби. Підставами для отримання є:

Оформлення спадщини певною мірою є простим процесом. Для цього потрібно лише подати заяву про прийняття спадщини разом із іншими документами й отримати свідоцтво про право на спадщину. Водночас цей процес може супроводжуватися питаннями на кшталт «якому саме нотаріусу слід подавати заяву?», «які документи мають бути при мені?», «з чого складається спадщина?» й таке інше. Насправді це прості питання, але для юриста. Тому вважаємо, що слід нагадати, як правильно все зробити, не натикаючись на питання.

1. Хто може претендувати на спадщину?

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.