Як відомо, 24 лютого 2022 року Президент України підписав указ про загальну мобілізацію. Станом на сьогодні проходить вже друга хвиля мобілізації, однак не всі знають, що таке загальна мобілізація, як відбувається призов і хто підлягає призову.

Отже, загальна мобілізація це комплекс заходів, який покликаний забезпечити оборону держави, підтримку бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань.

На який строк проводиться мобілізація?

Мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності указом Президента України.

Яка черговість мобілізації?

Пунктом 5 указу Президента України було доручено генеральному штабу ЗСУ визначити черговість та обсяги призову військовозобов’язаних, резервістів та в межах загального строку мобілізації.

У мережі Інтернет, станом на сьогодні, можна побачити дуже багато інформації про черговість (хвилі) загальної мобілізації. Так, ЗМІ виокремлюють чотири черги мобілізації:

  • призов оперативного резерву, тобто колишніх військовослужбовців віком до 40 років, які мали бойовий досвід і відслужили в армії чи за контрактом;
  • призов військовослужбовців, які з 2014 року проходили строкову службу чи служили за контрактом;
  • військовозобов'язані громадяни, які закінчили військові кафедри ВНЗ як офіцери запасу і яких не призвали під час попередніх двох хвиль;
  • усі жителі країни, які не мають фізичних чи вікових обмежень (для комплектування військових формувань і ЗСУ).

Однак, слід зазначити, що генеральний штаб поки не оприлюднив нормативний акт, що визначає черговість і обсяги мобілізації. Фактично, єдиним джерелом інформації є усний коментар начальника Управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України Романа Горбача від 15 березня 2022 року.

Так, за словами Горбача, майже всі резервісти вже перебувають на місцях бойових дій.

«Першу чергу комплектування бойових частин проводили за рахунок резервістів першої черги, а також резервістів, які уклали контракт на проходження служби у військовому резерві. Такі категорії громадян були відправлені безпосередньо до військових частин. Вони не потребували додаткової підготови, їх залучили до виконання завдань щодо оборони держави», – повідомив Роман Горбач.

Відповідно, вже проводиться мобілізація військовозобов’язаних, які не входять до резервістів першої черги, тобто решти категорій. До них, за словами Романа Горбача, відносять громадян, які раніше проходили службу і мають досвід. Крім того, як повідомив Роман Горбач, розмежованих черг немає, а саме поняття «черги» є умовним.

Але, вважаємо, що запропонована ЗМІ черговість є все ж таки наближеною до реальності.

Як відбувається мобілізація?

Спочатку, особа, яка підлягає мобілізації, отримує повістку керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Після цього особа зобовʼязана зʼявитися до військової частини або на збірний пункт територіального центру комплектування в означені строки.

Хто не підлягає мобілізації?

Призову на військову службу під час мобілізації не підлягають особи, зазначені у ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зокрема:

  • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
  • жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
  • жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;
  • які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
  • тощо.
© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.