Як відомо, з 1 січня 2023 року припинила працювати пільга щодо звільнення від оподаткування ПДВ операцій із постачання програмної продукції, а також операцій з програмною продукцією, плата за яку не вважається роялті. Відтепер постачання операційних систем, компʼютерних програм (розважальних і навчальних), оновлень, додатків і доповнень до таких програм буде оподатковуватись ПДВ.

Кількість IT-компаній, як і кількість IT-послуг у нашій країні, з кожним роком дедалі збільшується. Тому в бізнесу може виникати чимало запитань з приводу нового регулювання оподаткування, зокрема, хто не підпадає під ці зміни та як можна уникнути оподаткування ПДВ? Спробуємо розібратися.

На початку слід відзначити, що до 1 січня 2023 року звільнялись від ПДВ операції з постачання програмної продукції та з програмною продукцією, плата за які не вважається роялті.

Програмною продукцією вважають:

а) результати комп’ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп’ютерної програми (їхніх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів і доступу до них;

б) примірники (копії, примірники) комп’ютерних програм, їхніх частин, компонентів у матеріальній та/або електронній формі, у тому числі у формі коду (кодів) та/або посилань для завантаження комп’ютерної програми та/або їх частин, компонентів у формі коду (кодів) для активації комп’ютерної програми чи в іншій формі;

в) будь-які зміни, оновлення, додатки, доповнення та/або розширення функціоналу комп’ютерних програм, права на отримання таких оновлень, змін, додатків, доповнень протягом певного періоду часу;

г) криптографічні засоби захисту інформації.

Деякі субʼєкти господарювання можуть не турбуватися про нові зміни, адже вони їх не торкнуться. Це стосується:

1) платників єдиного податку 2 та 3 груп, які не є платниками ПДВ. Для них, окрім сплати 2% та 5% відповідно, нічого не зміниться;

2) платників податку, в тому числі ПДВ, які надають послуги іноземним контрагентам. Справа в тому, що оподаткуванню ПДВ підлягає постачання послуг, місце постачання яких розташоване на території України. Місцем постачання послуг уважають місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб’єкт господарювання або місце постійного чи переважного його проживання. Отже, ПДВ не застосовується у разі надання послуг, зокрема майнових прав інтелектуальної та створення за замовленням обʼєктів права інтелектуальної власності, іноземним підприємствам, оскільки місцем надання послуг є іноземна територія.

Що робити, якщо ви не належите до вищенаведених категорій осіб? Чи існують законні шляхи продовжити минулу працю та не сплачувати ПДВ? Так – сплата роялті.

Роялті – це платіж у вигляді винагороди за використання або за надання права на використання об’єкта права інтелектуальної власності, у тому числі компʼютерних програм. Податкове законодавство передбачає, що роялті у грошовій формі не є обʼєктом оподаткування ПДВ.

Як бачимо, виходом у такій ситуації є зміна правовідносин щодо постачання програмної продукції на сплату роялті, що також передбачає використання або надання права на використання компʼютерних програм. Для цього потрібно внести відповідні правки у договори з контрагентами. Але це не означає, що достатньо лише змінити формулювання речень у договорі й ви звільнені від ПДВ. Необхідно виконати аналіз правовідносин з контрагентом і встановити, чи можна перекваліфікувати їх на сплату роялті із урахуванням податкових норм. Річ у тім, що не всі платежі стосовно обʼєктів інтелектуальної власності вважають роялті. Зокрема, не вважають роялті платежі, отримані:

1) як винагорода за використання комп’ютерної програми, якщо умови використання обмежені функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання кінцевим споживачем);

2) за придбання примірників (копій, екземплярів) об’єктів інтелектуальної власності, у тому числі в електронній формі, для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання або для перепродажу такого примірника (копії, екземпляра);

3) за передачу права на розповсюдження примірників програмної продукції без права на їх відтворення або якщо їх відтворення обмежене використанням кінцевим споживачем.

Отже, як бачимо, не все так погано, як здається на перший погляд – за належного впорядкування договірних відносин можна й надалі користуватись можливістю не сплачувати ПДВ. Тому рекомендуємо передивитись свої договори та за необхідності внести до них відповідні зміни.

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.