Доволі часто почали зустрічатися такі випадки, коли мобілізують не цілком здорових чоловіків. Як таке трапляється? Як правило, ви приходите до військкомату за повісткою, починаєте проходити медичний огляд. Особа знає про свої вади здоров’я, має документальне підтвердження, але рішення ВЛК виключно позитивне, начебто весь медогляд для «галочки» і беруть усіх підряд. Такі випадки взагалі не всюди, але навіть такі поодинокі викликають суспільний резонанс, оскільки навіщо потрібна законодавча база для осіб, які не підлягають військовій службі через стан здоров’я, коли ця сама база не працює на практиці? Давайте розберемося із тим, як оскаржити результати ВЛК, якщо ви з ними не згодні.

По-перше, ви маєте знати, що відповідно до положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України рішення ВЛК може бути оскаржене. ВИ МАЄТЕ НА ЦЕ ПРАВО. 

Відповідно до чинного законодавства якщо призовник не згоден з висновками лікарів, які проводять медичний огляд призовників, таких осіб направляють на ще одне обстеження до спеціального військового лікувального закладу задля отримання незалежного й об’єктивного висновку.

По-друге, постанова військово-лікарської комісії може бути оскаржена у Центральній військово-лікарській комісії або у судовому порядку. Про це також свідчить чинне законодавство.

Для того, щоб оскаржити рішення військово-лікарської комісії у досудовому порядку, необхідно:

  • написати заяву для того, щоб рішення комісії ВЛК було переглянуто комісією вищого рівня;
  • додати до написаної вами заяви всі документи, які були видані вам під час проходження ВЛК;
  • під час оскарження рішення потрібно зазначити причину перегляду;
  • також додайте результати попередніх медичних досліджень, тобто всі інші документи, які ви отримали за життя стосовно суттєвих вад зі здоров’ям.

Щоб оскаржити рішення ВЛК у судовому порядку, вам необхідно:

  • звернутися із позовом до окружного адміністративного суду (в Харкові та області це ХОАС – Харківський окружний адміністративний суд) за вашим вибором;
  • також це може бути за місцем проживання або за місцем розташування ВЛК, рішення якої оскаржується;
  • судовий порядок може бути використаний одразу без застосування досудового порядку.

Оскарження рішення ВЛК здійснює у порядку адміністративного судочинства, тобто згідно з Кодексом адміністративного судочинства.

До речі, оскарження рішення ВЛК уже має свою судову практику, яка є доволі свіжою.

Пропонуємо звернути увагу на справу Кіровоградського окружного адміністративного суду № 340/2276/22. Суть цієї справи полягала в тому, що призовник під час проходження медичного огляду був лише опитаний на предмет скарг щодо здоров’я, але жодним чином фактично не перевірений. Тобто, як заявив позивач, медичний огляд був проведений для «галочки», а тому й рішення ВЛК уважає незаконним, оскільки процедури проведення не було дотримано.

Суд у цій справи звернувся до чинного законодавства стосовно проходження військової служби. Ним було роз’яснено, що розуміють під придатністю до військової служби, метою проходження військово-лікарської комісії.

Судом було зазначено, що через стислі терміни мобілізаційного плану позивач не пройшов медичної комісії, але в той же час суд наголошує, що особа повинна була пройти медичний огляд згідно з чинним законодавством. А за результатами такого медичного огляду й повинно було бути встановлено, чи придатна особа до військової служби.

Суд вирішив позов задовольнити частково та визнав дії посадовців військкомату протиправними.

У випадку, якщо ви стикнулися з подібною проблемою, рекомендуємо звернутися до професійних юристів, які допоможуть вам оскаржити рішення ВЛК будь-то в досудовому чи судовому порядку.

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.