Як відомо, під час продажу або купівлі товару, робіт чи послуг українським підприємством в іноземного оплата або придбаний товар має «зайти» в Україну протягом строку, визначеного Національним банком України. До початку повномасштабної війни цей строк дорівнював 365 дням, а для угод, здійснених з 5 квітня 2022 року, граничні строки розрахунку становлять 180 днів.

Такі угоди беруться банками на валютний контроль і знімаються з нього після надходження до банку коштів чи отримання покупцем – українською компанією оплаченого товару.

За порушення цих строків передбачено відповідальність у вигляді накладення пені на українське підприємство.

Для того щоб уникнути санкцій, українська компанія має або отримати від Міністерства економіки висновок про продовження строків на виконання договору, або подати на іноземну компанію позов до суду чи арбітражу (залежно від умов укладеного договору).

Ще одним варіантом для вирішення проблеми є взаємозалік зустрічних вимог (якщо сторони договору «винні» одна одній гроші). У такому разі обов’язок сплати коштів припиняється, а угода «знімається» з валютного контролю.

Однак Національна поліція України не вважає такі дії законними, підозрюючи у фіктивності операцій, щодо яких проводився взаємозалік. Серед правоохоронців було створено схему тиску на підприємців. Порушується кримінальна справа за фактом внесення службовими особами до офіційних документів неправдивих відомостей, які спричинили тяжкі наслідки. Підозрюються у вчиненні цього злочину неіснуючі співробітників банків, податкової тощо, які незаконно знімають із валютного контролю, де відбувався залік зустрічних вимог, через що до України не надходила валютна виручка.

У межах такої справи поліція отримує від банків інформацію про великі компанії, що укладають зовнішньоекономічні договори про проведення взаємозаліку. Дізнавшись про підприємства, що здійснюють подібні операції, починається тиск на ці компанії.

Тому радимо завжди дуже уважно ставитись до операцій з іноземними контрагентами, а у разі здійснення взаємозаліку з ними – мати документи, які підтверджуватимуть дійсність і реальність угод, щодо яких відбувається взаємозалік.

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.