Перехід прав й обов’язків від померлого (спадкодавця) до іншої особи чи осіб чітко регламентований законодавством, передусім Книгою 6 Цивільного кодексу України. Вступити у спадщину можна двома шляхами: 1) оформити документи на спадкове майно через нотаріуса; 2) прийняти спадщину фактично, тобто взяти на себе правомочності володіння або управління спадковим майном за наявності на це підстав.

Оскільки спадщина являє собою певну сукупність вартісного майна та речей, навколо неї часто точаться запеклі спори. Самостійно вийти переможцем у такому спорі та повною мірою реалізувати свої законні права спадкоємцю вкрай складно – потрібна фахова юридична підтримка. Весь необхідний комплекс послуг можуть надати фахівці практики спадкового права юридичної компанії «АРЕС». Без уваги не залишиться жодна важлива деталь, тому ваші права як спадкоємця будуть цілком реалізовані!

Підстави для вступу в спадщину

Право на спадщину може виникнути:

 • за заповітом – коли спадкодавець визначив спадкоємця у своєму особистому розпорядженні на випадок смерті;
 • за законом – коли особа входить до кола суб’єктів, для яких таке право закріплюється законом.

Спадщина за заповітом стає причиною спорів, якщо родичі померлого не погоджуються з переходом майна лише одному з них або сторонній особі (приміром, доглядальниці). За таких обставин виникає завдання визнати заповіт недійсним у судовому порядку.

Спадщина за законом ініціює спори у разі, якщо спадкоємці не можуть на умовах взаємної згоди розділити спадкове майно. Іноді постає питання щодо усунення спадкоємців першої черги від права на спадщину, виділення обов’язкової частки у спадковому майні тим, кому вона має належати.

Важливо! Фахівці ЮК «АРЕС» кожну ситуацію розглядають з точки зору актуальної практики правозастосування, зокрема із урахуванням рішень Верховного суду в аналогічних справах. У результаті вдається віднайти оптимальний алгоритм досягнення мети. Наша команда готова надавати правову допомогу клієнтам із будь-якого населеного пункту України. Також наша компетенція дозволяє займатися справами з оформлення спадщини за кордоном.

Особливості оформлення спадщини

Чинне законодавство допускає вступ у спадщину автоматично, без оформлення будь-яких документів. Йдеться про випадки, коли спадкоємець постійно проживав зі спадкодавцем до моменту його смерті (ч. 3 ст. 1268 ЦКУ). Проте такий стан речей рано чи пізно спричинить проблеми. Відсутність оформленого права власності стає на заваді продажу майна чи передання його в оренду, укладанню договорів із комунальними службами  тощо.

Важливо! Спадщину обов’язково потрібно оформляти. Якщо цього не зробити своєчасно, то згодом доведеться витратити чимало зусиль і коштів.

Наприклад, щоб закріпити за собою фактично прийняту спадщину, слід звертатися до суду. Можливі такі варіанти дій через суд: 1) установлення факту прийняття спадщини; 2) установлення додаткового строку на подання заяви нотаріусу.

Щоб оформити спадщину, слід дотримувати такого алгоритму дій:

 • подати заяву нотаріусу в шестимісячний термін від моменту відкриття спадщини (дня смерті спадкодавця) для заведення спадкової справи та занесення до реєстру спадкових справ(Єдиний реєстр заповітів і спадкових справ);
 • до заяви долучити необхідний пакет документів, серед яких – свідоцтво про смерть, підтвердження споріднення спадкоємця із померлим (якщо йдеться про спадкуванняза законом), документи на майно;
 • отримати свідоцтво про право на спадщину – через шість місяців;
 • оформити право власності на спадкове майно чи його частку – якщо йдеться про житло, то через процедуру запису в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно.

До відома! На кожному із зазначених етапів можуть виникнути проблеми й ускладнення. Варіанти виходу з ситуації пропонує юрист залежно від таких чинників, як доцільні грошові вкладення, бажання клієнта, оцінювання перспектив справи і шансів на досягнення бажаного результату.

Спадкові спори

Здебільшого спори між спадкоємцями вирішують у суді. Проте залучення досвідченого адвоката створює передумови для досягнення домовленості в позасудовому порядку. Юристом можуть бути підготовлені проєкти договорів про:

 • розподіл майна між спадкоємцями;
 • зміну черговості одержання права на спадкування.

Обидва ці договори в обов’язковому порядку посвідчують нотаріально.

До відома! Сторонами у спадкових спорах можуть бути не лише спадкоємці. Проблемні ситуації можуть виникнути із нотаріусом чи з органами місцевого самоврядування.

З огляду на практику фахівців нашої юридичної компанії, перелік причин спадкових спорів:

 • відмова нотаріуса в прийнятті заяви від спадкоємця (винесення відповідної постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій);
 • пропуск терміну подання заяви на спадщину – потреба у встановленні додаткового терміну на подання такої заяви через суд;
 • намір визнати недійсним заповіт (коли йдеться про вступ у спадщину за заповітом) – може йтися як про оспорюваний, так і про нікчемний заповіт;
 • відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно – потреба у встановленні права на спадкове майно через суд;
 • відсутність доказів споріднення між померлим і спадкоємцем – потреба у встановленні цього факту через суд;
 • зміна черговості спадкування за законом – приміром, коли спадкоємців першої чергивизнають негідними;
 • неврахування інтересів осіб, які мають право на обов’язкову частку у спадщині та/або інтересів малолітніх і неповнолітніх осіб.

За підтримки адвоката ЮК «АРЕС» ви зможете впевнено крокувати до своєї цілі – використати на 100% свої права на спадщину.

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.