Постановою Кабінету Міністрів від 24 червня 2022 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату та державної реєстрації в умовах воєнного стану» внесено ряд змін до постанов КМУ щодо вчинення нотаріальних дій в умовах воєнного стану. Зміни стосуються як безпосередньо організації роботи нотаріусів, так і зачіпають права та інтереси звичайних громадян. 

Зокрема оновлено строки для прийняття чи відмови від спадщини в умовах воєнного часу. Так установлено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

Це означає, що до 6 місяців, які відраховуються з дня смерті спадкодавця і  даються, за загальним правилом, Законом для прийняття спадщини чи відмови від неї, можуть бути додані ще 4 місяці воєнного стану. 

Тобто, заявити своє право на спадщину можна і після спливу 6 місяців, якщо 6-й місяць припав на період дії воєнного стану, але не пізніше ніж на 10-й місяць з дня смерті спадкодавця. Режим воєнного стану в Україні було введено з 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та продовжено до 23 серпня 2022 року. 

Також змінами було виключені обмеження щодо територіальності нотаріальних дій. Це означає, що в умовах воєнного стану заяву про прийняття спадщини можна подати до будь-якого нотаріуса, який офіційно працює і має доступ до реєстрів, незалежно від останнього місця проживання спадкодавця, місцезнаходження майна чи реєстрації спадкоємців.

Необхідно відзначити, що в умовах воєнного стану при неможливості доступу до Спадкового реєстру нотаріус  може завести спадкову справу без реєстру, однак протягом 5 робочих днів з дня відновлення доступу до реєстру перевіряє наявність заведеної справи, спадкового договору чи заповіту. Заборонено видавати свідоцтво про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, до реєстрації справи у Спадковому реєстрі. 

 В умовах воєнного стану заповіти військовослужбовців Збройних сил України, інших  військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також працівників правоохоронних органів та органів цивільного захисту можуть посвідчувати командири цих формувань, з подальшим надсиланням таких заповітів через Генеральний штаб Збройних Сил, Міністерство оборони або інший спеціальний орган до Міністерства юстиції або його територіального органу для реєстрації таких заповітів нотаріусами в Спадковому реєстрі. 

Забороняється нотаріальне посвідчення договорів щодо відчуження нерухомого майна до закінчення одного місяця з дня держаної реєстрації права власності відчужувача нерухомого майна, якщо таке право набуто відчужувачем під час дії в Україні воєнного стану на підставі договору або у зв’язку з передачею майна у власність юридичної особи як внесок капіталу або у зв’язку із виходом із складу засновників юридичної особи. 

При цьому, передбачено можливість нотаріального посвідчення договорів щодо відчуження нерухомого майна, цінних паперів, корпоративних прав, іпотеки, про задоволення вимог іпотеко держателя, встановлення довірчої власності на нерухоме майно на підставі довіреності, але при дотриманні певних умов. А саме таких: з дня посвідчення нотаріусом довіреності до дня укладення відповідного договору не пройшло одного місяця (допускається двох місяців, якщо довіреність було посвідчено консульською установою України або відповідно до законодавства іноземної держави); якщо ж сплинуло більше місяця (двох місяців) нотаріусу необхідно пред’явити заяву довірителя, якою він підтверджує дію довіреності, і підпис довірителя теж має бути засвідчено нотаріусом або консульською установою України або відповідно до законодавства іноземної держави. Якщо ж така довіреність посвідчена нотаріусом без використання спеціальних бланків (що допускається в умовах воєнного часу), вимагається її реєстрація в Єдиному реєстрі довіреностей з внесенням до нього відомостей про наявність повноважень представника. Звернутися до нотаріуса для посвідчення договору щодо відчуження нерухомого майна, іпотеки, про встановлення довірчої власності на нерухоме майно можна за місцезнаходженням такого майна або за місцезнаходженням юридичної особи або за зареєстрованим місцем проживання фізичної особи, яка є однією із сторін договору. 

Варто також відзначити, що змінами виключено заборону щодо нотаріального посвідчення підписів на актах про передачу нерухомого майна до та і з статутних капіталів юридичних осіб, а також нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу предмета іпотеки, що належить фізичній особі, за споживчим кредитом , крім випадків, коли такий продаж здійснюється з згодою іпотекодавця, викладеною у формі заяви, справжність підпису на якій засвідчено нотаріально, або предметом іпотеки є нерухоме майно, визначене абзацом другим пункту 5-2 Прикінцевих положень Закону України «Про іпотеку». 

Щодо роботи нотаріусів, робоче місце яких розташовано в межах переліку адміністративно-територіальних одиниць де припиняться доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного часу їм забороняється  вчинення нотаріальних дій, окрім: посвідчення довіреностей (як на спеціальних бланках, так і тих, що можуть бути викладені на білих аркушах), засвідчення справжності підпису на заяві про надання дозволу на тимчасовий виїзд дитини за кордон, засвідчення вірності копій документів та інших нотаріальних дій, що можуть бути вчинені без використання спеціальних нотаріальних бланків. 

         

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.