Повномасштабне вторгнення російської федерації на територію України спричинило значні руйнації. Найбільшу матеріальну шкоду російська агресія завдала особам, які придбали транспортні засоби та/або нерухомість в кредит, але таке майно було знищено внаслідок ведення бойових дій або залишилось на окупованій території. Таким чином, вказані особи позбавлені можливості користуватися своїм майном, але зобов’язані сплачувати тіло та проценти за кредитом. 

15 березня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», яким, серед інших положень, на період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у 30-денний строк після його припинення звільнила позичальників від відповідальності за прострочення сплати кредиту (позики). Однак, питання нарахування відсотків не було врегульовано. Для вирішення зазначеної проблеми було зареєстровано законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо підтримки позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії російської федерації проти України» за № 7441-1.

Законопроектом передбачається, що у період дії в Україні воєнного стану та протягом трьох місяців після дня його припинення або скасування, позичальник має право звернутися до кредитора із заявою про призупинення сплати кредиту, предметом забезпечення за яким є квартира, інше житлове приміщення в будівлі, приватний житловий будинок, садовий та дачний будинки, об’єкт незавершеного будівництва або автомобіль, що відповідає хоча б одній з таких ознак:

1) станом на дату подачі заяви нерухоме майно розташоване на тимчасово окупованій території або на території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні);

2) пошкоджене внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації; 

3) знищене (знищений) внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.

Також законопроектом передбачена можливість прощення кредиту. Позичальник  не пізніше ніж протягом 90 днів після припинення або скасування воєнного стану в Україні має право звернутися до кредитора із заявою про прощення кредиту, якщо (усі умови обов’язкові): 

1) предметом забезпечення за таким договором є знищене внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації нерухоме майно (квартира або майнові права на квартиру) загальна площа якого не перевищує для квартири 140 кв. м., для житлового будинку - 250 кв.м., та яке є єдиним місцем проживання сім’ї позичальника, або знищений єдиний автомобіль, робочий об'єм двигуна якого не перевищує 2500 см.; 

2) станом на 23 лютого 2022 року відсутня прострочена заборгованість за договором; 

3) метою отримання кредиту згідно договору є придбання, реконструкція чи будівництво такого нерухомого майна, або придбання такого автомобіля.

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.