Встановлення правових та соціальних гарантій для громадян Республіки Польща, які перебувають на території України

У відповідь на підтримку народу України та прийняття у Республіці Польща Закону «Про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території цієї країни» 11 липня 2022 року  Президент України вніс проект Закону України «Про встановлення правових та соціальних гарантій для громадян Республіки Польща, які перебувають на території України». 

Даний законопроект розроблено з метою вдосконалення умов проживання громадян Республіки Польща, а також встановлення нових правових та соціальних гарантій для громадян Республіки Польща, які перебувають на території України. 

Законопроектом передбачається надання громадянам Республіки Польща та членам їхніх родин (подружжю, дітям) які прибули до України, можливості легального перебування на території України протягом 18 місяців з дати набрання чинності цим Законом. 

Громадяни Республіки Польща, які законно перебувають на території України, матимуть право на працевлаштування в Україні без дозволу на застосування праці іноземців, а також на здійснення господарської діяльності на території України на тих самих умовах, що і громадяни України. Трудовий договір буде підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання для громадян Республіки Польща. 

 Законопроектом для громадян Республіки Польща також передбачено здобуття освіти на рівні з громадянами України, у тому числі за рахунок коштів державного або місцевого бюджету. Громадяни Республіки Польща, які здобувають освіту в закладах освіти України, зможуть користуватися правами та обов’язками, передбаченими для здобувачів освіти, які є громадянами України, зокрема отримувати стипендії, матеріальну допомогу, державну цільову підтримку. Також, для громадян Республіки Польща, які здобувають освіту в закладах фахової вищої освіти України, передбачено право на отримання пільгових довгострокових кредитів для здобуття відповідної освіти або переведення на навчання за рахунок коштів державного або місцевого бюджету в порядку, визначеному для здобувачів освіти, які є громадянами України. 

Пропонується наділити громадян Республіки Польща під час їх перебування на території України, у тому числі і правом на соціальний захист, що включає в себе допомогу у разі втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття, а також отримання допомоги у зв’язку із настанням інвалідності на тих самих умовах, що і громадяни України. 

Для тих громадян Республіки Польща, які мають досвід наукової діяльності та відповідну кваліфікацію, пропонується надати право на працевлаштування в Україні на посади наукових, науково-педагогічних працівників на тих самих умовах, що і громадяни України. 

До того ж, громадяни Республіки Польща, які мають кваліфікацію лікаря, сестри медичної  (брата медичного), акушерки (акушера) на території держав – членів Європейського Союзу, можуть провадити професійну діяльність на території України протягом 18 місяців. Така професійна медична діяльність може провадитися громадянами Республіки Польща виключно в закладах охорони здоров’я України. 

Щодо соціальних виплат громадянам Республіки Польща, то вони будуть надаватися після виконання умов та критеріїв, встановлених законодавством України та після подання декларації про майновий стан і доходи тим громадянам Республіки Польща, які отримали реєстраційний номер облікової картки платника податків відповідно до законодавства України. 

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.