У зв’язку з війною та загрозою ракетних обстрілів для захисту себе та своїх родин частина населення бажає виїхати за кордон. Однак, виїзд чоловіків призовного віку обмежений через мобілізацію та воєнний стан. Тим не менш, законодавство України містить певні винятки та дозволяє перетинати кордон окремій категорії осіб, зокрема, тим, у кого на утриманні 3 та більше неповнолітніх дітей або тим, хто виховує дитину до 18 років самостійно.

Відповідно до п. 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України категорії осіб, яким дозволяється виїзд за межі України, визначено частиною першою статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Так, абзацом 4 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено таку категорію, як жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Це означає, що у першу чергу має значення є не батьківство, а саме утримання трьох і більше дітей.

Таким чином, чоловік, на утриманні у якого знаходиться 3 або більше неповнолітніх дітей може виїхати за кордон, пред'явивши наступні документи:

1)свідоцтва про народження дітей (трьох і більше);

або

2) свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю дітей (трьох і більше) та, відповідно, свідоцтва про народження цих дітей;

або

рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком;

або

рішення суду про розірвання шлюбу та рішення органу опіки та піклування про визначення місця проживання дітей з батьком;

або

3) посвідчення батька багатодітної сім’ї.

Окремо зазначаємо, що якщо чоловік проживає окремо від своєї дитини ( дітей), потрібно надати докази утримання такої дитини (дітей): рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини (дітей) та довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості по сплаті аліментів, розміру сплати таких аліментів, тощо.

Якщо чоловік є батьком 3 і більше дітей, можна перетинати кордон самостійно за наявності свідоцтва про народження дітей (трьох і більше) або нотаріально завірені їх копії.

Виїзд чоловіка, який самостійно виховує одну та більше дитину

Так, абзацом 5 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено таку категорію, як жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років

Таким чином, чоловіки, які самостійно виховують хоча б одну дитину віком до 18 років, мають право виїжджати за межі України, пред’явивши:

1) свідоцтво  про народження дитини (дітей);

2) свідоцтво про смерть матері дитини

або

рішення суду про позбавлення матері батьківських прав

або

рішення суду про відібрання дитини у матері без позбавлення її батьківських прав

або

рішення суду про визнання матері безвісти відсутньою

або

рішення суду про оголошення матері померлою

Слід зазначити, що, якщо чоловік вдруге одружився, то у такому випадку він вже не є особою, яка самостійно виховує дитину віком до 18 років.

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.