З початком широкомасштабного вторгнення російської федерації в Україну, багато наших співвітчизників було мобілізовано до лав Збройних Сил України. Остаточне рішення про призов на військову службу залежить від проходження військовозобовʼязаним військово-лікарської комісії. Іноді, військовозобовʼязані не погоджуються з рішенням ВЛК з приводу встановленого діагнозу. Внаслідок цього особи звертаються до суду з вимогою скасувати висновки ВЛК. Але що про це каже суд?

Питання правомірності прийнятих висновків ВЛК неодноразово було предметом розгляду різних судів. Верховний Суд у постановах від 12.06.2022 у справі № 810/5009/18 та від 30.11.2021 у справі № 826/17175/18 сформував правову позицію щодо таких справ.

По-перше, до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.

По-друге, виключно на лікарські комісії покладений обов`язок щодо проведення військово-лікарської експертизи для визначання придатності за станом здоров`я до військової служби військовослужбовців та військовозобов`язаних.

По-третє, у разі наявності сумніву щодо правильності висновку щодо придатності, особи мають право звернутись до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду відповідного висновку ВЛК.

Отже, якщо особа не погоджується саме зі встановленим діагнозом, то для перегляду висновку потрібно звертатися до Центральної військово-лікарської комісії а не до суду. Але, якщо оспорюється сама процедура проходження військово-лікарської експертизи – суд є правомочним розглядати такі справи.

© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.