Як відомо, громадське об’єднання – це добровільне об’єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних та інших інтересів.

Громадське об’єднання може бути двох видів – громадська організація і громадська спілка. Відмінність зазначених форм полягає в їх суб’єктному складі. Зокрема, засновниками і учасниками громадської організації можуть бути лише фізичні особи. У свою чергу, засновниками громадської спілки є юридичні особи, а членами можуть бути як юридичні, так і фізичні особи.

Здійснення діяльності такими об’єднаннями відбувається зі статусом юридичної особи або без нього. Статус юридичної особи можна отримати шляхом реєстрації організації у державного реєстратора. Розглянемо етапи реєстрації.

Створення громадського об’єднання відбувається на установчих зборах, які оформляються протоколом. Законодавець передбачає деякі вимоги до його змісту. Наприклад, протокол повинен містити інформацію про: 1) осіб, які брали участь у зборах; 2) створення громадського об’єднання із позначенням мети його діяльності; 3) затвердження статуту; 4) обрання керівних органів; 5) найменування тощо.

Після проведення зборів і оформлення протоколу надається 60 днів для звернення до реєстратора. У разі пропуску цього терміну створення об’єднання фактично анулюється.

Невід’ємною частиною протоколу є реєстр осіб, які брали участь у зборах, в якому зазначаються дані фізичних (П. І. Б., дата народження) та юридичних осіб (найменування, ідентифікаційний код, юридична адреса, П. І. Б. уповноваженої особи на участь у зборах). Дані засвідчують безпосередньо самі особи.

Другим важливим документом є статут. Чинне законодавство також передбачає обов’язкові вимоги до змісту статуту. Наприклад, статут повинен містити: 1) найменування об’єднання; 2) цілі та напрями його діяльності; 3) порядок вступу і виходу із членів об’єднання, а також їх права та обов’язки; 4) повноваження керівних органів; 5) порядок прийняття рішень керівними органами; 6) порядок звітності керівних органів перед його членами; 7) порядок оскарження дій і рішень керівних органів; 8) джерела надходження та порядок використання коштів об’єднання; 9) порядок створення, діяльності та припинення відокремлених підрозділів об’єднання; 10) порядок внесення змін до статуту.

Також, крім протоколу й статуту для проведення реєстрації, необхідно скласти документ із інформацією про керівні органи (П. І. Б., дата народження, ідентифікаційний номер, посада, номер телефону) і про особу, яка має право представляти об’єднання в ході реєстраційної процедури.

Таким чином, для реєстрації громадського об’єднання необхідний такий комплект документів:

  • протокол;
  • реєстр осіб, які брали участь у зборах;
  • статут;
  • інформацію про керівні органи;
  • інформацію про особу, яка має право представляти об’єднання під час реєстраційної процедури.

Зареєструвавши об’єднання зі статусом юридичної особи, з’являється можливість реєстрації відокремлених підрозділів, які не є юридичними особами та діють на підставі статуту самого об’єднання. За наявності відокремлених підрозділів у більшості областей України об’єднання може набути всеукраїнського статусу.

Юридична компанія «АРЕС» має чималий досвід у супроводі реєстрації громадських організацій і громадських спілок. Наші фахівці допоможуть вам у найкоротші терміни підготувати необхідні документи й подати їх реєстратору.

Наші послуги:

  • Консультація з питань реєстрації.
  • Підготовка документів для реєстрації (протокол, статут).
  • Супровід процедури реєстрації громадської організації та/або громадської спілки.
© Юридична компанія "АРЕС". Всі права захищені. Використання матеріалів і новин сайту дозволяється за умови посилання на www.areslex.com. Обов'язковою є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання в будь-якому абзаці на цитовану статтю або новину.